A Rothschildok minimum ötször gazdagabbak, mint a világ 8 leggazdagabb embere együttvéve
2017.02.08. 17:58
Az orosz sajtóban a Pravda Vlagyimir Putyin budapesti látogatásával egy időben tett közzé egy, a Rothschild család vagyonával kapcsolatos találgatásokat röviden összefoglaló cikket.
A moszkvai lap felidézte az Oxfam International által a világ leggazdagabb embereivel kapcsolatos kalkulációját, amely szerint a világ 8 leggazdagabb embere annyi vagyont tudhat magáénak, mint a föld teljes lakosságának a legszegényebb fele.
Az Oxfam megállapítása szerint a leggazdagabb emberek és a lakosság legszegényebb 50 százaléka között sokkalta mélyebb a szakadék, mint azt korábban feltételezték. A szervezet szerint ezt az is bizonyítja, hogy a világ mindössze nyolc leggazdagabb emberének a vagyona megegyezik a Föld legszegényebb 3,6 milliárd emberének vagyonával.
Az Oxfam idén januárban a davosi politikai és gazdasági találkozón hozta nyilvánosságra a legújabb jelentését, amely szerint a leggazdagabbak és a szegények közötti szakadék jelentős mértékben mélyült az előző egy évhez képest. Az egy évvel korábban készült jelentés szerint a világ 62 leggazdagabb emberének vagyona akkora volt, mint a lakosság legszegényebb felének, ám a Credit Suisse nevű svájci bank által gyűjtött információk alapján az előbbi számot a szervezet 2017 januárra már nyolc főre csökkentette. Az Oxfam a Forbes 2016 márciusában megjelent, milliárdosokat jegyző listájának adatait is felhasználta a jelentéséhez.
A lista szerint a nyolc leggazdagabb ember a világon és az általuk birtokolt vagyon:
Bill Gates - 75 milliárd $
Amancio Ortega - 67 milliárd $
Warren Buffett - 60,8 milliárd $
Carlos Slim Helu - 50 milliárd $
Jeff Bezos - 45,2 milliárd $
Mark Zuckerberg - 44,6 milliárd $
Larry Ellison - 43,6 milliárd $
Michael Bloomberg - 40 milliárd $
Összeadva a leggazdagabbak vagyonának összértéke: 426,2 milliárd dollár.
A Pravda arra hívja fel a figyelmet, hogy a világ leggazdagabb embereinek listájáról valószínűleg több név is hiányzik, de egy mindenképpen: mégpedig a világon sokak által leggazdagabbnak tartott Rothschild család. Az orosz lap szerint ennek számos oka van, de legfőképpen az, hogy ez a neves, már a XVIII. század óta a világ pénzügyi elitjébe tartozó család olyan alapítványi és egyéb nem szokványos vállalati formákon keresztül gyakorolja a tulajdonosi jogait, amelyek a külvilág számára nem átláthatóak, így a család valós piaci pozíciói és tényleges vagyona sem határozható meg pontosan.
A Pravda szerint a globálisan tevékenykedő család cégei közül csupán az N. M. Rothschild & Son of London és a svájci Edmond de Rothschild Group azonosítható kristálytisztán. A bankárdinasztia bankokban, ingatlanokban, bányászatban és energiaiparban meglevő tényleges érdekeltségeinek mértéke és értéke azonban nem határozható meg pontosan. Egyedül az ismert még, hogy a családnak számos szabadidős kikapcsolódási célokat szolgáló szőlőültetvénye van Franciaországban, Dél-Afrikában, Kaliforniában és Ausztráliában is.
A Rothschildok által birtokolt vagyon legfontosabb elemeiként ezek ismertek: bányák, bankok, az amerikai nemzeti bank szerepét magántulajdonú bankként ellátó Federal Reserve Bank, valamint a londoni arany értéktőzsde ami mellé a feltételezések szerint párosul a világ fizikai aranytartalékainak jelentős része feletti tulajdonjog is.
A lap megemlíti, hogy hiteles adatok hiányában nem lehet ellenőrizni az olyan becslések helyességét sem, mint amelyet például az Investopedia a család feltételezett tulajdonai és tevékenységei alapján készített el a közelmúltban.
Ha igaz az Investopedia becslésének az eredménye, amely szerint a Rothschildok vagyona jelenleg eléri a 2 billió dollárt, azaz a 2000 milliárd dollárt akkor az azt jelenti, hogy a Rothschildok legalább ötször gazdagabbak, mint a nyilvánosság által a nyolc leggazdagabbnak tartott milliárdos összvagyona.
Az orosz lap ezzel az ellentmondással kapcsolatban megjegyezte, hogy ez csupán azt jelzi, hogy a Rothschild család a világ egyik legrégebbi bankár, pénzügyi befektető, gyáriparos családja, akik általában kerülik a nyilvánosságot, és nem jellemző rájuk az a fajta látványos pénzszórás, ami a hozzájuk képest kisebb vagyonúnak és újgazdagnak számító milliárdos elitre viszont igen.
A vagyonbecslések a Rothschild családdal kapcsolatban sok elemzés szerint arra is rámutatnak, hogy nem túlzás az a közgazdaságtani megállapítás, amely szerint napjainkban a világ népességének leggazdagabb 1 %-a ugyanannyi tulajdonnal rendelkezik, mint a népesség fennmaradó 99 %-a összesen.
Ennek alátámasztására még azt is meg szokták említeni, hogy a világ valóban leggazdagabb családjainak listáján kik is szerepelnek ténylegesen. Ezek a családok egyes becslések szerint a Schiff, a Wallenberg, az Oppenheimer, a Morgenthaus, a Goldman-Sachs, a Lehman, a Guggenheim, valamint a Rockefeller famíliák, amelyek a világ gazdasági vagyonából kiemelkedően magas mértékben részesülnek - a feltételezések szerint - tulajdonosokként.