A román politikusok mindent elkövetnek, hogy ne kelljen börtönbe menniük
2017.02.01. 11:58
A román korrupcióellenes harc a mai nappal hivatalosan is véget ért. Azonnal hatályba lépő sürgősségi rendelettel módosította a kormány a büntető törvénykönyvet (Btk.) és bűnügyi perrendtartást kedden este, egyebek között megváltoztatva a hivatali visszaélés meghatározását.
A román lapok egy része szerint "katasztrófával" érnek fel az elfogadott jogszabály-módosítások. Az államfő szerint "ez a jogállam gyásznapja." Bukarestben 10 ezer ember tüntetett az éjfél utáni percekben, könnygáz is előkerült, amikor egyesek megpróbáltak bejutni a kormány épületébe. Ennek ellenére a rendelet megjelent a hivatalos közlönyben.
Vasárnap tízezrek tüntettek az országban a kormány közkegyelmi tervezete és a Btk. tervezett módosítása ellen – számol be az erdélyi maszol.ro.
Az Adevãrul napilap megszerezte az elfogadott sürgősségi rendeletet. A jogszabály többek között a hivatali visszaélés bűncselekményét részletezi. A román lapok kommentárjai szerint már első olvasatra szemet szúr, hogy a tervezet kidolgozói megpróbálják megelőzni az utólagos felelősségre vonásukat. Beloptak ugyanis egy bekezdést a rendeletbe, amely szerint a jogszabályok kibocsátása, jóváhagyása vagy elfogadása nem minősülhet hivatali visszaélésnek.
A jelenlegi román kormánypárt, a szocdemek elnöke ellen is két korrupciós ügy van folyamatban. A politikust hivatali visszaélésre való felbujtással gyanúsítják. Ám ezt a vádat ejteni kell, mert a sürgősségi rendelet szerint nem történt bűncselekmény, ha az okozott kár kisebb 200 ezer lejnél (44 ezer euró) .
Klaus Johannis államfő szerint a jogállamiságot érte súlyos támadás a korrupcióellenes harc ellenfelei részéről, amikor a kormány azonnal hatályba lépő sürgősségi rendelettel módosította kedden a büntető törvénykönyvet. "Ma a jogállam gyásznapja van" – írta Johannis kedd éjszaka közzétett Facebook-bejegyzésében.
A sürgősségi rendelet elfogadásának hírére kedden késő este mintegy tízezer ember vonult utcára tiltakozni a fővárosban, a kormány épülete elé. A Grindeanu-kabinet lemondását követelték, azzal vádolva a kormányt, hogy a törvénykönyv módosításával a korrupt politikusokat mentette meg a felelősségre vonástól.
A Transindexnek a tüntetésről készült beszámolóját itt tudjátok megnézni.