A pszichoanalitikus szerint Merkel lassan meghibban
2016.01.26. 06:08
A nyomás napról napra növekszik a német kancelláron, Angela Merkelen. A polgárok többsége ugyanis már nem hisz a bevándorlási válság során tanúsított politikájában. A pártján belül is egyre többen mennek szembe Merkellel, Európában pedig szép lassan elszigetelődik a koncepciója.
Felmerül a kérdés: a kancellár miért ragaszkodik ennyire az elfuserált irányhoz?
Han-Joachim Maaz pszichoanalitikusnak van egy szokatlan magyarázata: Merkel szenved, erős volt, nagy önhittséggel, most pedig immúnis bármiféle kritikára.
Maaz szerint Angela Merkel „teljesen irracionális”. Sokan egy erős nőt láttak benne, a jelenlegi helyzetben pedig semmilyen kritikát nem hajlandó elfogadni. A rugalmatlan hozzáállása pedig látszódik a beszédén és a testtartásán is. A pszichoanalitikus emiatt veszélyesnek tartja Merkelt Németországra nézve. Ezzel párhuzamosan ott van a bajor CSU vezetője, Horst Seehofer is, aki a közelmúltban megszédült egy beszéde közben – ő látja az érkező „idegösszeomlást”, ha a lány (Merkel) makacsul kitart a jelenlegi irány mellett.
Maaz a The Huffngton Post által készített interjú során elmondta, hogy már világos, rosszabbá vált a helyzet, mostanra teljesen irracionális, nem veszi észre a migrációs válság nehézségeit. Hatalmas elvárásokat támasztanak a hatóságok irányába, Európa bezárkózik, megosztott a társadalom, a saját pártja bírálja, de úgy tűnik, hogy ezek őt nem érdeklik.
Ahogyan Merkel viselkedik az irracionális és nem egyértelmű, félő, hogy elvesztette a kapcsolatot a valósággal.
– mondta a szakember.
Hogy ez még is hogyan lehetséges, arra azt a választ adta a pszichoanalitikus, hogy Merkelt nemrég még a világ legerősebb, leghatalmasabb nőjének nevezték, a saját pártja csodálta, hogy annak idején nekiment Kohl kancellárnak. Õ volt a „nemzet anyja”, még Nobel-békedíjat is adtak volna neki. A kancellárhoz kötött értékek azonban sosem voltak valódiak, nem tükrözték a valóságot. Nagyon lassan tud meghozni nehéz döntéseket, soha nem volt egy vezető típus, ő mindig csak reagált az eseményekre. Mindez bizonytalanságról, illetve önértékelési problémákról tanúskodik…
A probléma tehát a következő: Merkel elhiszi magáról, hogy ő a legerősebb nő a világon, de ez egy mesterségesen felfújt önkép, amelyből következik a válsághoz való merev hozzáállása.
Merkel érzelmi döntést hozott például az atomenergia leszerelése kapcsán, akkor ott állt mögötte a teljes német társadalom. Amikor 2015-ben megnyitotta a határokat ismét az érzelmi döntést választotta: akkor világszerte ünnepelték, mint aki egy nagy humanitárius gesztust tett. Mögötte állt a német lakosság többsége, a helyzet azóta radikálisan megváltozott: utólag látjuk, hogy szörnyen döntött. Ennek pedig szörnyű következményei is lehetnek, akárcsak a showbizniszben: magány, alkohol, mentális összeomlás.