Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A nõk nagyobb függetlenségéért tüntetnek Szaúd-Arábiában

Tóth Dalma

2016.09.27. 14:28

Szaúd-Arábiában az ellen tüntetnek az emberek, hogy a nõk számára a házassághoz, az utazáshoz és az alap tevékenységekhez ne kelljen a férfiak beleegyezését kérni.
RIJÁD, 14:28

Szaúd-Arábiában az ellen tüntetnek az emberek, hogy a nők számára a házassághoz, az utazáshoz és az alap tevékenységekhez ne kelljen a férfiak beleegyezését kérni.

Már több ezer szaúdi írta alá azt az online petíciót, ami arra kéri a kormányt, hogy szüntesse meg az ország gyámsági rendszerét, ami megakadályozza a nőket abban, hogy a hétköznapi élet alaptevékenységeit elvégezhessék a férfi hozzátartozójuk beleegyezése nélkül.

A nőkre teljes állampolgárként kell tekinteni. [...] Ez nem csak a nők dolga, ez a helyzet a férfiakra is nagy nyomást gyakorol."

– mondta az aktivista Aziza al-Yousef, aki már egy évtizede harcol azért, hogy megszűnjön a felügyeleti rendszer. Al-Yousef és más aktivisták öt évvel ezelőtt kezdtek el előadásokat tartani és tanulmányokat írni a gyámság és a vallás kapcsolatáról.

A felügyelő személy a legtöbb esetben a nőnek az apja vagy a férje. Ha az asszony özvegy, akkor a fiától kell engedélyt kérnie, ha nem él más férfi rokona a környezetében.

Az elmúlt években több tiltakozó mozgalmat is tartottak azért, hogy a régi szokás megszüntetését követeljék.

Ezen a nyáron a Human Rights Watch is írt egy tanulmányt a felügyeleti rendszerről. A tanulmánynak köszönhetően megszületett az #IAmMyOwnGuardian hashtag, ami nagy népszerűségnek örvend a nők körében életkortól és társadalmi helyzettől függetlenül.

A petíciót már közel 15 000 ember írta alá.

A szaúd-arábiai kormány egyébként már kétszer is ígéretet tett arra, hogy megszünteti a felügyeleti rendszert, egyszer 2009-ben egyszer pedig 2013-ban. Lehet most tényleg megoldás fog születni az ügyben. Az év elején a kormány nyilvánosságra hozta a Vision 2030 gazdasági tervét, ami arról szól, hogy az ország hogyan tudná az olajtól való függetlenségét csökkenteni és ebben pedig nagy szerepet szánnak a nőknek. A jövőben növelni szeretnék a nők munkaerőpiacion történő szerepvállalását, hogy ezzel is csökkenthessék az olajtól való függésüket.

(The Guardian)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére