A nizzai merénylő busszal és vonattal utazott végig Olaszországon
2020.11.23. 14:40
Brahím Iszávi távolsági autóbusszal és InterCity vasúti járattal utazott végig Olaszországon, és jutott el kevesebb mint két nap alatt a franciaországi Nizzába.
A Digos az október 29-i merénylet óta több száz térfigyelő kamera felvételeit ellenőrizte a tunéziai férfi mozgását megörökítő kockákat keresve. Az állomások, pályaudvarok és ezek környékét felügyelő kamerák segítségével sikerült pontos képet kapni Brahím Iszávi útvonaláról a merénylet előtti utolsó órákig.
Korábban a hatóságok annyit közöltek, hogy a huszonegy éves tunéziai férfi szeptember 18-án indult el Sfaxból, és szeptember 20-án érkezett meg Lampedusa szigetére egy tíz főt szállító csónakkal. A csoportban kizárólag tunéziai férfiak voltak, akik gazdasági migránsként illegális bevándorlónak minősültek. Brahím Iszávi először Lampedusa regisztrációs központjába, onnan pedig a Rhapsody nevű karanténhajóra került, amely október 9-én a pugliai Bari migrációs központjába vitte tovább.
Azonosítása után Brahím Iszávi október 9-én szabadon távozhatott, zsebében egy kiutasítási rendelettel, amelynek értelmében egy hét alatt önerőből el kell hagynia Olaszországot. Az olasz belügyminiszter korábbi kijelentései szerint
A szicíliai Alcamo városába ment, anyja egyik barátnőjének fiához, aki szintén illegális bevándorlóként él Olaszországban. Kihallgatásán a férfi elmondta, hogy Brahím Iszávi a szicíliai városban olívabogyó-szüreten dolgozott, és egy kevés pénzt is keresett.
A térfigyelő kamerák felvételei szerint
A pályaudvarokon rögzített videókon farmernadrágot és piros dzsekit visel, kis méretű hátizsákkal. Arcát eltakarja egy baseballsapkával. A képek szerint kísérője nem volt, nem találkozott vagy beszélgetett senkivel.
Genovából vonattal jutott tovább az olasz–francia határon levő Ventimigliába, és október 27-én este már Nizzában volt. A Digos nem közölte, hogy a férfi hogyan jutott át a határon.
A Brahím Iszávival a lampedusai partokra érkezett többi tunéziai, akik még jelenleg is Olaszországban tartózkodnak, úgy emlékezett vissza, hogy a férfi a tengeri átkelést nem készpénzzel, hanem üzemanyaggal fizette ki.
A csónakot irányító Ahmed Ben Amort a francia hatóságok a merénylet másnapján Nizzától nem messze tartóztatták fel. Állítása szerint Brahím Iszávival a szeptember 18-i induláskor találkozott először.
A francia terrorellenes ügyészség közlése szerint
A párizsi támadás napján Brahím Iszávi Szicíliában volt, tíz nappal később indult el Franciaország felé.