Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A népszavazás "milliók csendes forradalma" volt

Sümeghi Lóránt

2016.10.05. 15:58

A brit EU-tagságról rendezett népszavazás "csendes forradalom volt", amelyben sokmilliónyi választó megmutatta: nem tûri tovább, hogy véleményét figyelmen kívül hagyják - mondta szerdán a brit miniszterelnök.
BIRMINGHAM, 15:58

A brit EU-tagságról rendezett népszavazás "csendes forradalom volt", amelyben sokmilliónyi választó megmutatta: nem tűri tovább, hogy véleményét figyelmen kívül hagyják - mondta szerdán a brit miniszterelnök.

Theresa May a kormányzó Konzervatív Párt Birminghamben rendezett éves kongresszusának zárónapján felszólalva kijelentette, hogy

e forradalom mélyről fakadt, mivel nem a gazdagok hozták a legnagyobb áldozatot a pénzügyi válság után, hanem a hétköznapi munkásosztálybeli családok."

Másfél órás beszédében hozzátette: azok, akik az alacsony képzettségűek bevándorlása miatt veszítették el állásukat, vagy csökkent a bérük, úgy tartják, hogy az élet nem igazságos. A júniusi népszavazás nemzedékenként csak egyszer előálló lehetőséget teremtett az ország megváltoztatására – tette hozzá a brit kormányfő, akinek ez volt az első pártkongresszusa miniszterelnökként és a Konzervatív Párt vezetőjeként.

Theresa May a szerdai záróbeszédében megerősítette a kongresszus idején már ismertetett tervét, hogy London március végéig aktiválja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét. Ez a cikkely szabályozza a kilépési folyamatot, és aktiválásának bejelentésével veszi kezdetét a szerződésben előirányzott kétévi tárgyalássorozat a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről.

A brit kormányfő a Konzervatív Párt kongresszusán adott először hozzávetőleges tájékoztatást a cikkely aktiválásának várható menetrendjéről. Korábbi nyilatkozataiban visszatérően csak annyit közölt, hogy ez a lépés az idei év vége előtt nem várható, mivel a brit kormánynak előbb ki kell dolgoznia tárgyalási stratégiáját. A cikkely alapesetben kétévi tárgyalási folyamatot irányoz elő, így a brit EU-tagság elvileg 2019 első negyedévének végéig megszűnhet.

Szerdai beszédében Theresa May megerősítette azt is, hogy a brit kormány tavasszal kezdeményezi a parlamentben annak az 1972-ben kelt törvénynek a hatályon kívül helyezését, amelynek alapján Nagy-Britannia csatlakozott az európai közösséghez. Ez a törvény rögzíti jelenleg is Nagy-Britannia EU-tagságát.
A jogszabály visszavonásával "örök időkre" megszűnik az EU-jog hatálya Nagy-Britanniában.

Theresa May szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy London pontosan milyen megállapodásra jut az EU-val a kilépési tárgyalássorozat végén. Elismerte, hogy kemény tárgyalások várhatók, amelyeken engedményeket is kell majd tenni.

Eközben folytatódott a múlt hónapban a brit gazdaság összteljesítményében alapvető fontosságú szolgáltatási szektor kilábalása az EU-tagságról tartott népszavazás utáni állapotból a szerdán ismertetett ágazati beszerzésimenedzser-index (BMI) tanúsága szerint.

Kijelentette, hogy a maga részéről azt szeretné, ha a majdani megállapodás kitérne az áruk és szolgáltatások szabadkereskedelmére, és a lehetséges legnagyobb fokú szabadságot biztosítaná a brit üzleti vállalkozásoknak ahhoz, hogy kereskedhessenek az Európai Unió egységes belső piacával, és működhessenek e piacon belül, az európai vállalatok pedig ugyanezt tehessék a brit piacon.

Egyenes utalást tett ugyanakkor arra, hogy ennek fejében London nem lesz hajlandó engedményeket tenni a bevándorlás ügyében:

Nagy-Britannia nem azért távozik az Európai Unióból, hogy ismét feladja a bevándorlás feletti ellenőrzést."

(BBC, Independent, MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére