Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A nemzetközi baloldal kudarca

Tóth Hanna

2016.11.29. 14:58

A jelenlegi fejlemények alapján egyértelmûen kijelenthetõ, hogy nemcsak az olyan bukott, vagy gyenge államokban szenved súlyos kudarcot a baloldal, mint Kuba vagy Venezuela, hanem szinte mindenütt. A nemzetközi baloldalnak már egyáltalán nincsenek válaszai a többségi társadalmat érintõ kihívásokra.
Fidel Castro múlt heti halálhíre ironikusan nyomatékosította azokat a nehézségeket, amelyekkel a baloldal, nagyjából az egész fejlett és fejlődő világban szembesül. A forradalom, amit a latin-amerikai vezető 50 éve hirdetett meg, egy egész országot hagyott szegénységben és elnyomásban.

írja Tzvia Greenfield a Haaretz újságírója. 

A marxista örökség bukása azonban nem korlátozódik csupán az olyan bukott államokra, mint Kuba, Venezuela vagy épp Észak-Korea. Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Izrael után Franciaországnak és Németországnak is fel kell tennie magában a kérdést, hogy a jobboldal, vagy a szélsőjobboldal fogja megnyerni a választásokat. A baloldal Greenfield szerint a küzdőtéren kívül találja magát, a kérdés már csak az, hogy miért.

Mi okozza szinte valamennyi országban a baloldal vereséget?

A szerző szerint ennek egyszerűbb a magyarázata, mint sokan gondolnánk:

  • A baloldal kudarca azzal a ténnyel függ össze, hogy a legtöbb ember számára a nyugati világban jelentősen javultak a huszadik század második felében az életkörülmények, különösen a kapitalista piacgazdaság miatt.
  • A szocializmus ezzel ellentétben a kitűzött céljainak többségét nem tudta se Kubában, se Észak-Koreában, se sehol másutt teljesíteni. Ez pedig arra késztette a baloldalt, hogy a valós társadalmi és gazdasági döntések helyett csakis a kisebbségek, bevándorlók és kisebb marginalizált csoportok védelmével legyen elfoglalva, amellyel nem igazán alapozták meg népszerűségüket a társadalom szélesebb körét tekintve.
  • A probléma, hogy mivel ezek a csoportok arra törekszenek, hogy integrálódjanak a többségi társadalomba, így a baloldal nem függhet tőlük se ideológiailag, se politikailag.
  • Ezt felismerve a baloldal egy még extrémebb stratégiába szorult bele. Vádolja, elhanyagolja és bírálja a mainstream társadalmat, abban reménykedve, hogy ezzel megakadályozza a többségi társadalom ideológiai győzelmét. Így kizárólagosan a mindenféle kisebbségi csoportok jogaira fókuszál, bírálja és tagadja a legitimitását a létező társadalmaknak, még akkor is, ha virágzó demokráciák.

Ma a baloldal úgy véli, hogy az univerzális alapelvek alapján kormányzott demokratikus társadalmak elnyomják a nonkonform kisebbségeket, mivel az iránymutatást adó alapelvek a domináns nyugati kultúrából, és nem az elnyomott csoportokétól érkeznek. Így

konkrét társadalmi és gazdasági javaslatok helyett a baloldal inkább metafizikai diskurzust folytat a gonoszról, ami szerintük jelen van a nyugati társadalmakban.

Az, hogy a javítási szándék helyett folyamatosan értékítéletet alkotnak a társadalmakról, teljes mértékben cáfolja a legitimitásukat, és ez az, ami miatt válságban van ma a baloldal.

(Haaretz)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére