A németek többsége elutasítja a hamburgi zavargásokat, a külügyminiszter az ügyek nemzetközi feltárását sürgeti
2017.07.09. 22:58
Németországban a lakosság csaknem háromnegyede elutasítja a Hamburgban történt hétvégi zavargásokat egy vasárnap ismertetett felmérés szerint. A szövetségi belügyminiszter kiállt a rendőrség mellett és hangsúlyozta, hogy a jogállam nem sérült, a külügyminiszter pedig az ügyek nemzetközi feltárását sürgeti.
A Welt am Sonntag című vasárnapi német lapban ismertetett reprezentatív közvélemény-kutatási adatok szerint a lakosság 73,7 százaléka úgy véli, hogy a zavargás – erőszakos tüntetés – nem legitim formája a tiltakozásnak, míg 17,5 százalék jogosnak tartja, hogy tüntetők rendőrök megtámadásával és magántulajdon, illetve köztulajdon megrongálásával juttatják kifejezésre véleményüket.
A 19 legnagyobb fejlett és felzárkózó gazdaságot és az EU-t összefogó G20-csoport vezetőinek szombaton véget ért hamburgi csúcstalálkozója biztosítására húszezernél is több rendőrt vontak össze Hamburgban. A zavargásokat mégsem sikerült megakadályozni, és a Húszak ellen szervezett tüntetéseken elharapódzott erőszak miatt csaknem 500 rendőr megsebesült. A bűncselekményeket többnyire feketébe öltözött, arcukat törvényellenes módon eltakaró, baloldali szélsőségesként besorolt tüntetők követték el. Valószínűleg sokan külföldről érkezetek Hamburgba.
Sigmar Gabriel külügyminiszter szerint nemzetközi nyomozócsoportot kell felállítani az ügyek feltárására.
A demokratikus jogállamnak most bizonyítania kell, hogy meg tudja védeni magát"
– írta a szociáldemokrata párt politikusa a Bild Am Sonntag című vasárnapi lapban közölt vendégkommentárjában.
A bűncselekmények megtorlásával
a hamburgiaknak és a sok ezer rendőrnek is tartozunk"
– tette hozzá, hangsúlyozva, valamennyi politikai erőnek ki kell állnia a rendőrség mellett. Nem ők felelősek az erőszakért, hanem a bűnözők – hangsúlyozta.
A zavargások résztvevőinek a politika csak ürügy arra, ami igazán fontos nekik, hogy ugyan állítólagosan baloldali indíttatás sarkallja őket törvénysértő tetteik elkövetésére, valójában semmiben sem különböznek a neonáciktól"
– írta a baloldali politikus.
Nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy köszönet jár minden rendőrnek, aki szembeszállt a Németországban az utóbbi években nem tapasztalt erősségű erőszakhullámmal. A német szövetségi elnök elutasította azt a követelést, hogy ezentúl az ENSZ New York-i központjában kell megrendezni a G20-csúcstalálkozókat.
Demokrataként meg kell gondolnunk, hagyhatjuk-e, hogy néhány erőszakoskodó előírja nekünk, tartsunk-e, és hol tartsunk ilyen konferenciákat"
– mondta.
(MTI)