A németek bepipultak az osztrákokra
2016.01.22. 17:12
Az osztrákok nem egyeztetnek a német kormánnyal a befogadható menedékkérők számának maximálásával kapcsolatos döntésről.
Wolfgang Schäuble, német pénzügyminiszter egy pénteki interjúban elmondta:
Egy kicsit kapkodnom kellett a levegőt, amikor meghallottam, hogy ezt a döntést velünk nem egyeztették szorosan."
A miniszter számára azért is furcsa az osztrákok gesztusa, hiszen Angela Merkel kancellár azért fáradozott az utóbbi hónapokban, hogy szorossá váljon Berlin és Bécs együttműködése a menekültválságban.
Német sajtóértesülések szerint maga a Merkel is bírálta – a bajor CSU politikusaival folytatott megbeszélésén – a bécsi vezetést, leginkább a szerdai döntésük miatt. A kancellár szerint az osztrákok lépése egyáltalán nem segíti a menekültválság európai rendezését, és nem csökkenti a migránsok számát. Schäuble szerint azonban még ezek után sem lenne értelme annak, ha
elkezdenénk egymást kölcsönösen bírálni."
A miniszter az interjúban elmondta azt is, hogy Németország nem fog elszigetelődni az unión belül a menekültválságban követett politikájával, és rámutatott arra is, hogy a tagállamok egyetértenek abban, hogy mindenképp csökkenteni kell a migrációs nyomást. Hozzátette: politikailag és gazdaságilag is "drámai veszélybe" kerülne az EU, ha a migránsválság miatt felbomlana a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet.
Schäuble szerint épp ezért a "lehető leggyorsabban" jelentős pénzügyi támogatást kell adni a Szíriával határos országoknak, valamint Líbiának és a térségben lévő államoknak. Ehhez viszont minden tagállamnak – erejéhez mérten – hozzá kell járulni.
Az üzemanyagra kivetendő különadóról szóló – az előző héten egy lapinterjúban elővezetett – javaslatáról elmondta, hogy a kevés forrással bíró tagállamok ezzel a megoldással megteremthetik a menekültválság megoldásához, a schengeni övezet megőrzéséhez szükséges összegeket, de az idő sürget, ezért nem lehet "hónapokig vitázni."
Az interjú végén Wolfgang Schäuble egyetértett azzal a felvetéssel, hogy a migránsválság kezeléséhez is gyorsan ki kell dolgozni egy átmeneti megoldást – leginkább a pénzügyi terhek elosztásában – ahhoz hasonlóan, mint amikor az euróövezeti válságkor jártak el.
(MTI)