A német cégek nem kérnek az újabb, Merkel által vezetett nagykoalícióból
2018.01.13. 12:28
A fontosabb szereplők véleménye megoszlik abban a kérdésben, hogy szerencsés lenne-e egy újabb nagykoalíciós kormány Németországban. A felek tegnap nyilvánosságra hozták 28 oldalas programjukat, amelynek tartalma miatt a baloldal örül, a gazdasági szereplők kevésbé.
A 28 oldalas dokumentumról pénteken már írtunk. Azóta megszólaltak a fontosabb szereplők is – írja a Deutsche Welle.
Mario Ohoven, a német középvállalatok érdekvédelmi szervezetének (BVMW) elnöke elmondta, hogy az újabb nagykoalíció "sokba fog kerülni Németországnak". A cégeknek azzal kell számolniuk, hogy növekedni fog a munkaerő költsége, romlik a cégek versenyképessége, és a program figyelmen kívül hagyja az amerikaiakkal folytatandó adóversenyt.
A Német Kereskedelmi Kamara (DIHK) vezetője, Eric Schweizer szerint örvendetes, hogy 3 hónappal a választások után elérhető távolságba került a kormányalakítás, ám azt nem látja, hogy bármelyik félnek is komoly víziója lenne arról, milyen Németországot szeretne.
A Pro Asyl bevándorláspárti szervezet szerint igazságtalan, hogy az új német kormány évente csak legfeljebb 220 000 migránst fogadna be, és felpörgetnék azon migránsok kitoloncolását, akiknek elutasították a menedékkérelmét.
A baloldal és a hozzá közel álló szervezetek üdvözölték a döntéseket, amelyekkel megpróbálják csökkenteni a társadalmi egyenlőtlenségeket.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke bulgáriai látogatásán üzent, a politikusnak tetszik a két párt politikája.
Paolo Gentiloni baloldali olasz miniszterelnök szintén üdvözölte a tárgyalások hírét és a várhatóan elfogadásra kerülő megállapodás pontjait.
A Martin Schulz vezette szociáldemokratáknak még szavazniuk kell a közösen elfogadott programról a párt január 21-i kongresszusán. A szocdemek ifjúsági tagozata már jelezte, hogy biztosan leszavazza az újabb nagykoalíciót. A sajtóhírek és a megszólaltatott baloldali politikusok nyilatkozatai alapján egyelőre bizonytalan, hogy a párt rábólint-e a kormányban való részvételre.