A migránspártiak gyõztek az ENSZ-ben
2018.07.14. 09:58
A tagországokra jogilag nem kötelező, harminchárom oldalas, 23 célt megfogalmazó dokumentumot (The Global Compact for Safety, Orderly and Regular Migration) hivatalosan december közepén fogadják majd el a marokkói Marrákesben tartandó állam- és kormányfői értekezleten.
Az Egyesült Államok még tavaly kivonult a tárgyalásokról – írja az MTI.
Ez az első olyan ENSZ-dokumentum, amely globálisan foglalkozik a migráció kérdésével, a szöveget másfél évig tartó egyeztetéseken hangolták össze.
Miroslav Lajcák, az ENSZ-közgyűlés elnöke azt mondta: habár a dokumentum jogilag nem kötelező jellegű, meg fogja változtatni a világ viszonyulását a migrációhoz, hasonlóképpen, mint a 2030-as céldátumú, és ugyancsak nem kötelező Fenntartható Fejlődési Keretrendszer, amely a szegénység elleni harcra, a fejlődés elősegítésére és a környezet megóvására sarkallta a világot.
Louise Arbour, az ENSZ-főtitkár nemzetközi migrációért felelős különleges képviselője azt hangoztatta, hogy a migrációs csomag keretet ad a nem biztonságos és szabályozatlan migráció visszaszorítására, és egyben megállapodás a tagországok közötti együttműködésről.
Idővel felül fogjuk vizsgálni a csomag egyes részleteit, esetleg szilárdabb mechanizmusokat építünk bele",
de a dokumentum már ebben a formában is jó irányba tett lépés. Szerinte a legtöbb ország egyetért abban, hogy a jól kezelt migráció gyümölcsöző.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken New Yorkban a csomagról szólót tárgyalássorozatán felszólalva azt mondta:
a magyar kormány első számú célja továbbra is az ország és a magyar emberek biztonságának megőrzése. Magyarország nem ért egyet az ENSZ globális migrációs csomagjának végleges szövegtervezetével, mert annak középpontjában a migránsok jogai állnak, holott nemcsak rájuk kellene összpontosítani, hanem azoknak a jogaira is, akik a saját hazájukban szeretnének élni biztonságos és nyugodt körülmények között."
Szijjártó Péter az MTI-nek azt mondta: a korábban állítottakkal szemben a globális migrációs csomag a nemzetközi jogrendszer részévé fog válni, hivatkozási pont lesz a nemzeti és nemzetközi jogalkalmazásban, ezért írja elő, hogy minden országnak saját nemzeti programot kell kidolgoznia a csomag intézkedéseinek alkalmazására és végrehajtására. Megjegyezte: ez ugyanaz a folyamat, mint amit korábban "a kvótákkal játszottak le az Európai Unióban", először azt a látszatot keltették, hogy a kvóták csak önkéntesek lesznek, majd a végén kötelezőek lettek.
A külügyminiszter elmondta: mivel a csomag előírja nemzeti programok megalkotását a végrehajtás érdekében, szerdán arra tesz előterjesztést a kormánynak, hogy Magyarország lépjen ki a globális migrációs csomag elfogadásának folyamatából, és tegye világossá, hogy semmilyen módon nem tartja önmagára nézve irányadónak a csomag egyetlen intézkedését vagy iránymutatását sem.
A csomagot hivatalosan decemberben fogadhatják el a tagállamok, ekkor Marokkóban lesz egy csúcstalálkozó – írja a Deutsche Welle.
A jelenlegi csomagot összesen 6 tárgyalási forduló alatt sikerült kidolgozni. Míg a csomagnak vannak olyan részei, amivel akár egyet is lehet érteni, ilyen például az embercsempészek tevékenységének visszaszorítása, addig vannak olyan részei is, ami kifejezetten segítené a migránsok beáramlását – akár az EU-ba.
Louise Arbour, az ENSZ-főtitkár nemzetközi migrációért felelős különleges képviselője szerint a csomag elősegíti, hogy azok az államok, amelyek nagy számú migránst szeretnének befogadni, foglalkoztatni, ezután mindezt szabályozottabban tehetik. Ezt úgy teremtené meg az egyezmény, hogy biztonságossá tenné a migránsok útvonalait – nyilatkozta a BBC-nek. A riportban az is elhangzik, hogy a "nacionalizmus újraéledése miatt manapság több figyelem irányul a migráció káros hatásaira, mint annak jótéteményeire".