A migránsok kötelező szétosztásához kötnék az európai járványtámogatás forrásait
2020.09.03. 19:30
Szankcionálni akarja, mégpedig az európai uniós gazdasági helyreállítási alap forrásainak megvonásával a migránsok szétosztását elutasító tagállamokat Luciana Lamorgese olasz belügyminiszter az Il Foglio napilapban csütörtökön megjelent interjúja szerint.
Felvetette, hogy az ezt elutasító tagállamokat ne részesítsék a járvány utáni gazdasági helyreállítást szolgáló tetemes forrásokban.
Hangsúlyozta, hogy Brüsszelnek így kell eljárnia a következő időszakban tervezett migrációs politikai döntései során.
Tudom, hogy a visegrádi négyek országai más álláspontot képviselnek, de az Európai Unió a nagy fordulatok korát éli, és ahhoz, hogy az európai tervek megvalósuljanak, felelősségvállalás is szükséges. A felelősség nem érintheti kizárólag a gazdasági-pénzügyi kötelezettségeket
– jelentette ki Luciana Lamorgese.
A belügyi tárca vezetője elmondta, hogy a tavaly szeptemberben, a menedékkérők önkéntes alapon történő szétosztásáról aláírt máltai egyezmény értelmében Olaszországból eddig több mint ezerkétszáz bevándorlót helyeztek át másik tizenegy tagállamba. A legtöbbet, 369-et Franciaország, míg 238-at Németország fogadott be.
Az év eleje óta mintegy húszezren érkeztek Olaszországba.
Luciana Lamorgese kifejtette, hogy a júliusban és augusztusban érkezett tizenkétezer migránsból hatezerháromszáz tunéziai volt, aki gazdasági bevándorlónak minősül.
Közülük eddig kevesebb mint négyszázat toloncoltak vissza Tunéziába. Hangsúlyozta, hogy a Tunéziával kötött megállapodás értelmében hetente nyolcvan főt szállíthatnak vissza Olaszországból az észak-afrikai országba.
Luciana Lamorgese bejelentette, hogy szeptember 8-án az északkeleti Triesztben egyeztet a balkáni útvonalon érkező migrációról.
Mauro Palma, a személyi szabadságért felelős ombudsman csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, hogy Olaszország befogadóközpontjaiban jelenleg több mint 84 ezer migráns tartózkodik, ebből majdnem 60 ezer a nagyobb táborokban. A legsúlyosabbnak a hot spotok helyzetét nevezte, ahol a zsúfoltság miatt nem lehet betartani a járványintézkedésekben előírt biztonsági távolságot. Rámutatott, hogy a táborokban gyakoriak a kisebb tiltakozó akciók, lázadások.