A migránsok bevándorláspárti demokrata politikusok ellen tüntettek
2018.01.24. 17:38
Nagy balhéba kezdtek a közép- és dél-amerikai migránsok szerte az Egyesült Államokban. Demokrata szenátorok és képviselők irodáiban és házainál tüntettek, valamint egy időre eltorlaszolták a kaliforniai Disneyland bejáratát is.
Hétfőn mintegy 15-20 migráns sétált a kaliforniai Anaheimben található Disneyland bejárata elé és elállták azt.
A dél-amerikai migránsok így tiltakoztak a várható kitoloncolásuk ellen, mivel Donald Trump amerikai elnök felfüggesztette a DACA-programot (Késleltetett Akció a Gyermekkorban Érkezettekért).
Law enforcement removed immigrant rights protestors from blocking street into #Disneyland entrance. DACA recipients and allies are now on sidewalk underneath Disneyland sign. Protestors want to pressure Congress to pass a clean Dream Act. They chant “No dream. No deal.” pic.twitter.com/2GHV7UJlJL
— Cindy Carcamo (@theCindyCarcamo) 2018. január 22.
A tüntetők azt követelték, hogy kapjanak amnesztiát, ne kelljen elhagyniuk az Egyesült Államokat.
A Disneyland vidámpark szóvivője a Times című lapnak elmondta, hogy az akció sikertelennek bizonyult, mert a park működésében nem keletkezett fennakadás. A tüntetők mindössze néhány busz behajtását tudták megakadályozni.
Kedden folytatódtak a tüntetések, ám a politikai fejlemények miatt már jóval több ember mozdult meg.
A republikánusok és a demokraták ugyanis napokig nem tudtak megegyezni a költségvetésről, amely miatt egy úgynevezett kormányzati leállásra került sor. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy mivel nem tudták elfogadni a költségvetést, ezért az állami intézmények többsége péntektől keddig zárva tartott, az itt dolgozóknak pedig ez idő alatt nem kellett dolgozniuk. A demokraták kompromisszumot szerettek volna: mégpedig azt, hogy Trump ne nyúljon a DACA-programhoz, ők cserébe megszavazzák a mexikói határra tervezett fal építését és a költségvetést. Ez a kompromisszum elfogadhatatlan volt Trump számára, ezért nem jött létre az egyezség. Végül a demokraták elfogadtak egy olyan ígéretet, amely szerint a DACA kérdését később fogják megvitatni, és elfogadják az állam pénzügyi működtetéséhez szükséges törvényt. Mindezt a törvény hatálya alá eső, többnyire dél-amerikai bevándorlók nem nézték jó szemmel.
Chuck Schumer, a szenátus demokrata frakciójának vezetője kénytelen volt azzal szembesülni, hogy migránsok tüntetnek a háza előtt. A tüntetők azonnali amnesztiát követeltek az USA-ban tartózkodó összes illegális bevándorlónak.
A tüntetők azt követelték a demokrata szenátoroktól, hogy addig ne fogadják el a költségvetést, ameddig az összes illegális migráns amnesztiát nem kap. Az aktivisták a "United We Dream" nevű, Soros által pénzelt csoport aktivistái voltak.
A dél-amerikai migránsokat Dreamersnek, azaz álmodozóknak is nevezi a köznyelv – erre utal a "United We Dream" szervezet neve is. A tüntetők erre utalva skandálták a New York-i képviselő otthonánál, hogy
ha Chuck nem hagy minket álmodni, akkor mi nem hagyjuk őt aludni!"
If Chuck won’t let us Dream, we won’t let him sleep! Powerful chorus at @SenSchumer’s house demanding a clean #DreamActNow! @UNITEDWEDREAM @MaketheRoadNY pic.twitter.com/lPvR5Vqzn4
— Daniel Altschuler (@altochulo) 2018. január 23.
A tüntetők Mark Warner demokrata szenátor és Marco Rubio republikánus szenátor irodáiba is berontottak.
Az aktivisták Rubióval kapcsolatban kiemelték, hogy a képviselő elfelejtette származását – Rubio kubai felmenőkkel rendelkezik.
Elfelejtkeztél azokról, akiket képviselsz Floridában? Hogyan lehetsz rasszista a saját fajtáddal szemben? Ez öngyűlölet lehet, azt hiszem"
– mondta az aktivisták vezetője.
A tüntetők azután csődültek be a szenátorok irodáiba, miután Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője arra biztatta őket, hogy a republikánus és a demokrata szenátorokon kérjék számon a döntést.
Az aktivisták és tüntetők többnyire a teljes amnesztia követelésével álltak elő, ennek a megvalósulása azonban kizárt. Ez azt jelentené, hogy körülbelül 12 és 30 millió közötti illegális migráns kapna azonnali mentességet a kitelepítés veszélye alól. A jelenlegi törvények alapján, ha amnesztiát kapnának az illegális bevándorlók, akkor hamarosan jogosultak lennének arra, hogy a családegyesítések keretében behozzák családjaikat az USA-ba.
Péntek déltől kedd reggelig leállt a szövetségi kormány, mivel a kongresszusban nem tudtak megállapodni a működést finanszírozó törvény elfogadásáról. A demokraták a DACA-program fenntartásához kötötték a törvény támogatását, ám végül úgy tűnik, hogy nem akarták veszélybe sodorni az állam működését a migránsok miatt. Emellett a republikánusok elmondták, hogy egy későbbi időpontban előállnak egy javaslattal.