A lengyel parlament elfogadta az igazságügyi reformot, a liberálisok temetik a jogállamot - megint
2017.07.15. 12:28
Változtatások nélkül fogadta el szombatra virradóra a lengyel szenátus (felsőház) az országos igazságszolgáltatási tanácsról (KRS) és a bíróságokról szóló törvény módosítását, amelyet korábban a szejm (alsóház) már megszavazott, így annak életbe lépéséhez már csak az államfő aláírására van szükség.
A 100 tagú szenátus jelen lévő képviselői közül 56-an igennel, 29-en nemmel szavaztak, senki sem tartózkodott. Előzőleg a szenátorok elutasították a fő ellenzéki párt, a Polgári Platform (PO) indítványát a két törvénymódosítás elvetéséről – írja az MTI.
A szejm mindkét törvénymódosítást szerdán fogadta el. Csütörtökön a szenátus emberi jogi, jogállamisági és petíciós bizottsága a törvénymódosítások változtatás nélküli elfogadását javasolta.
Az országos igazságszolgáltatási tanácsról szóló törvénymódosítás előirányozza egyebek között a 25 fős testületben lévő 15 bíró mandátumának megszűnését. Utódaikat a szejm választaná meg; eddig ez a bírói szakmai testületek jogköre volt.
A bíróságokról szóló törvénymódosítás megváltoztatja a bíróságok elnökei kinevezésének és visszahívásának eddigi gyakorlatát úgy, hogy ebbe nagyobb beleszólása lesz az igazságügyi miniszternek. Emellett a jövőben az egyes pereket vezető bírákat nem kinevezés, hanem sorsolás útján fogják kijelölni.
A Polgári Platform szenátorai szerint a törvénymódosítás alkotmányellenes, és a bíróságok függetlenségét veszélyezteti. A párt egyik szenátora, a szenátus korábbi elnöke, Bogdan Borusewicz szerint a KRS tagjai mandátumának lerövidítése súlyos alkotmányos probléma, amelynek elfogadását komolyan mérlegelnie kell az államfőnek.
A törvénymódosításokat a parlamenti munkálatok során a bírói szakmai szervezetek és a lengyel legfelsőbb bíróság mellett az emberjogi szóvivő is bírálta. Fenntartásának adott hangot Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke, valamint Nils Muiznieks, az Európa Tanács emberi jogi biztosa is.
A vezető liberális lapok egyöntetűen elítélték a reformot – mint a lengyel kormány mindegyik törvényjavaslatát. Maciej Kisilowski, a Soros-egyetem docense a Politico című liberális lap hasábjain támadta a törvényt. Cikke "Ahonnan nincs visszaút" címmel jelent meg, amit természetesen arra értett, hogy a jogállamiság végképp véget ért Lengyelországban. Már sokadszorra.
Kisilowski szerint miután a lengyel kormány lerohanta az alkotmánybíróságot és a médiát, most az igazságszolgáltatás került sorra. A szerző szerint Lengyelország még csak két éve játszik az "illiberális" ligában, és nem indokolt feltételezni, hogy oda jut, mint Magyarország.
Mégpedig azért nem, mert Magyarországgal ellentétben, ahol a "nyugatellenes pártok 2010-ben is 2014-ben is 65 százalék fölötti eredményt értek el", Lengyelországban csupán szűk többsége van a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) pártnak.
Ha a PiS továbbra is eltökélt marad az ellenzék zaklatásában, akkor sok liberális el sem fog indulni 2019-ben esedékes választásokon. A további akadékoskodókat pedig börtönbe lehet záratni az igazságügyi rendszer segítségével, amelyet addigra teljesen a PiS irányít"
– vizionál rendőrállamot Kisilowski.