A kormányzó konzervatívok nyerték az ausztrál választást
2019.05.18. 18:28
Szombaton parlamenti választásokat tartottak Ausztráliában, az ország vezetéséért lényegében az eddig kormányzó konzervatív jelölt, Scott Morrison és legfőbb ellenfele, a munkáspárti Bill Shorten mérkőzött meg.
Ahogy arról korábban írtunk, Scott Morrison a migránsok számának megkurtítására fűzte fel kampányát. Ismert, hogy a migráció Ausztráliát is nagymértékben sújtotta az elmúlt évtizedekben, és ennek épp Morrison 2013-as kezdeményezése, a „Szuverén Határok Művelet” vetett véget. Ez az akció egyetlen év leforgása alatt az Ausztráliába érkező migránsok számát 20 587-ről 157-re csökkentette, így logikus is volt, hogy Morrison a migrációt tette kampánya fő üzenetévé, és azt ígérte, hogy 18 750 főben fagyasztanák be az évente befogadható menekültek számát.
Az ellenzéki Ausztráliai Munkáspárt ugyanakkor azt tervezte, hogy 2025-re ezt a számot 27 ezerre növelnék, kampányukban pedig inkább a gazdaságra és a környezetvédelemre fókuszáltak.
Az első exit poll eredmények és az előzetes közvélemény-kutatások mind a Munkáspárt győzelmét jelezték előre, ám a szavazatok több mint 70 százalékos feldolgozottsága után fordult a kocka: a kormányzó konzervatívok 74 mandátumot szerezhettek a 151 tagú parlamentben, míg a Munkáspárt csak 65 képviselői helyhez juthatott. A szoros verseny miatt 12 mandátum sorsa még bizonytalan az MTI jelentése szerint.
Mindig is hittem a csodákban
– mondta a kormánykoalíció támogatói előtt Sydney-ben Morrison, röviddel azután, hogy kihívója, az ellenzéki szociáldemokratákat vezető Bill Shorten elismerte vereségét.
A Scott Morrisonról írt ismertetőnket ITT olvashatjátok el, ezen írásunkban tértünk ki arra, miért is fontos Morrison munkája európai szempontból.