A kibertérben még mindig nem gyengült az Iszlám Állam
2017.09.20. 17:30
Bár az ISIS folyamatosan veszti területeit és harcosait, az interneten mégsem csökken a népszerűsége.
Európában az Egyesült Királyságban kattintanak a legtöbben dzsihadista tartalmakra a Policy Exchange legfrissebb felmérése szerint. A felmérés szerint az Iszlám Állam elleni, kibertérben zajló harc meglehetősen rossz képet fest a londoni kormányról, és a múlt heti, metrón történt robbantásos merénylet is jól rávilágít arra, hogy Nyugaton mennyire alábecsülik a fenyegetettség mértékét.
Hiába veszítettek kulcsfontosságú vezetőket és területeket, az utóbbi egy évben a dzsihadisták nem álltak le az online tartalmak gyártásával"
– áll a 130 oldalas elemzésben.
A kutatáshoz összegyűjtött adatok szerint a dzsihadisták heti akár száz kivégzésről is közölhetnek videóanyagot és bombák elkészítéséhez is szívesen "nyújtanak segítséget". Az ilyen tartalmak után évente tízezres nagyságrendben érdeklődnek az országban.
Természetesen a közösségi oldalak igyekeznek kiszűrni ezeket a tartalmakat, a Twitter például közel hatszázezer terrorizmushoz köthető felhasználói fiókot törölt az elmúlt időszakban, de a Facebook, Youtube és a Microsoft is aktívan részt vesz a terrorizmus elleni küzdelemben egy globális összefogás keretében, melynek célja, hogy a nemzeti kormányok és a nem kormányzati szervek között könnyebben áramolhasson a potenciális terroristák kiszűréséhez szükséges információ.
A londoni kormány egyébkén gőzerővel igyekszik rávenni a netes nagy cégeket, hogy még aktívabban harcoljanak a terror ellen.
Már számtalanszor nyilvánvalóvá tettem számukra, hogy ennél többet kell tenniük. Gyorsabban kell eltávolítani a terrorizmushoz köthető tartalmakat, de a legjobb az lenne, ha meg sem jelenhetnének az interneten."
— hangsúlyozta Amber Rudd, brit belügyminiszter a kutatásra reagálva, aki szerint nem lehet hagyni, hogy az internet menedék legyen a terroristák és más bűnözői csoportok számára.
Nem sokkal később Theresa May brit miniszterelnök bejelentette, hogy pénzbüntetéssel fogja sújtani azokat a nagy internetes cégeket, amelyek nem lépnek fel kellő hatékonysággal a terrorizmus megfékezéséért. Ez azt jelenti, hogy a dzsihadista tartalmakat 1-2 órán belül el kell tüntetniük az online felületekről. Ez a korábbi szabályozáshoz képest komoly előrelépés lenne: az első, hasonló szabályok szerint a szolgáltatóknak 30 napja volt a terrorista tartalmak levételére, majd ez 36 órára csökkent. A szabályozást Olaszországban és Franciaországban is bevezetnék, melyhez az ENSZ egyik fórumát és törvényi szabályozást is bevetnének.