A kényszerbetelepítés hatalmas zsákutca
Sümeghi Lóránt
2016.08.12. 08:28
Az Európába érkezett menedékkérõk újraelosztása az uniós tagállamok között önmagában nem fogja megoldani a problémát - mondta Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter az APA osztrák hírügynökségnek adott, pénteken közölt interjúban.
BÉCS, 8:28
Az Európába érkezett menedékkérők újraelosztása az uniós tagállamok között önmagában nem fogja megoldani a problémát – mondta Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter az APA osztrák hírügynökségnek adott, pénteken közölt interjúban.
Kurz szerint az EU-nak sokkal inkább a közös határvédelmet kellene tető alá hoznia.
A hírügynökség felvetette, hogy Kurz Görögországot és Olaszországot gyakran bírálta, azt azonban nem kommentálta, hogy más országok, így Magyarország és Lengyelország "megtorpedózzák a válság megoldását". A miniszter erre azt mondta, ő újra és újra kommentálta a helyzetet, csak más irányból, vagyis azt hangoztatva, hogy
önmagában az elosztással nem lehet megoldani a menekültkérdést. Nemcsak olyan emberek jönnek Európába, akik a biztonságot keresik, hanem olyanok is, akik jobb életet szeretnének."
Hozzátette, hogy ez emberileg érthető, de az afrikai országok népességszámát tekintve nem működő koncepció:
aki azt gondolja, hogy hagyhatjuk a migrációt irányítatlanul végbemenni, az téved."
Szerinte azonban nem jó megoldás, ha az EU-ban egyes közép-európai országok ráerőszakolják a véleményüket más országokra, csak mert azt gondolják, hogy erkölcsileg felettük állnak.
Az EU-nak sokkal inkább a közös határvédelmet kellene tető alá hoznia."
– folytatta Sebastian Kurz, és hozzátette, hogy meggyőződése szerint akkor Magyarország és Lengyelország is kész volna segíteni. Szükség van arra, hogy legális úton el lehessen jutni Európába.
A brüsszeli kényszerbetelepítés továbbra is napirenden.
Kurz szerint ha vége lesz az illegális bevándorlásnak, dolgozhatunk a kvótákkal, de ha az egyes országok azt érzik, hogy mindig újabb emberek jönnek, menekülésre késztető ok nélkül is, akkor Európa nem lesz képes megbirkózni a helyzettel.
Az osztrák miniszter szerint az elmúlt egy évben az EU-ban általánosságban véve azt lehetett látni, hogy nem tartották be az európai jogszabályokat. Rámutatott, hogy a dublini egyezmény azt írja elő, hogy a menekültnek abban az országban kell benyújtania a menekült jogállás iránti kérelmét, amelyikben először belép az EU területére.
A menekültek sokszor nem akarnak azokba az országokba menni, ahol a szálláshelyek a rendelkezésükre állnának – mondta Kurz. Az EU az elmúlt évben rossz irányba kanyarodott, engedte, hogy a menekültek kiválasszák maguknak, melyik országban kérnek menedéket:
időközben már tudjuk, hogy ugyanennyi pénzből ott helyben sokkal többet tudunk segíteni, mint ha megpróbálunk mindenkit Közép-Európában befogadni."
Ugyanakkora összegből, amekkorából Ausztriában egy menekült egyévi ellátását lehet fedezni, az érintett régióban legalább húsz embert lehet ellátni - fejtette ki.
(MTI)
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
MÉG TÖBBET SZERETNÉK