A kalifátus szétverése ellenére sem nyugodhatunk meg az Iszlám Állam miatt
2017.11.30. 16:28
Gilles de Kerchove, az Európai Unió terrorizmusellenes koordinátora értekezett az Iszlám Állam jelenlegi helyzetéről, valamint arról, hogy mit jelent ez Európa számára.
A belga uniós tisztségviselő kedden Törökországban nyilatkozott, és egyúttal a terrorellenes együttműködésről tárgyalt – írja az MTI.
Az interjúban a koordinátor elmondta, az ISIS-nak Irakban és Szíriában elszenvedett területi veszteségei ellenére nem igazolódtak be azok az európai félelmek, amelyek szerint tömegesen térnek vissza Európába az ISIS fegyveresei. Hozzátette, hogy a titkosszolgálatok értesülései szerint a harcosok érkezése inkább szivárgáshoz, semmint áradathoz hasonlítható.
Ettől függetlenül a szélsőséges ideológia hatása alá került emberek továbbra is fenyegetést jelentenek, a szélsőséges csoport valószínűleg a világ más részén rendezkedik be, ahol gyenge a kormányzat, mint Líbiában, Afganisztánban.
Az ISIS-t Irak és Szíria területének 96 százalékáról üldözték el, amivel megakadályozták a szervezet célját, hogy kalifátust hozzon létre a régióban. Rakkát, az ISIS tényleges "fővárosát" Szíriában a kurdok vezette erők foglalták el október 17-én, négy hónapig tartó hadműveletek eredményeképpen. A város a szervezet műveleti központja volt, visszafoglalása hatalmas, szimbolikus csapást mért a szélsőségesekre.
Miután már többé nem létezik ténylegesen a kalifátus, sokkal nehezebb lesz a szervezet számára megismételni korábbi sikerét és annyi embert magához vonzani. Ez nem azt jelenti, hogy vége a játszmának. Továbbra is szembe kell szállni ideológiájukkal. Azt láthatjuk, hogy Európában egyre többen kerülnek a terrorizmus, a belföldi terrorizmus hatása alá.”
– fejtette ki Kerchove.
Az uniós tisztviselő szólt az Irakba és Szíriába került nők és gyerekek tucatjainak sorsáról is, akiknek férjei és apái csatlakoztak az Iszlám Államhoz. Velük kapcsolatban azt mondta, hogy engedik őket visszatérni, de szükségesnek tartja egy hatékony rehabilitációs program megteremtését számukra.
Kerchove a beszélgetésben méltatta Törökország szerepét abban, hogy falépítéssel és a rendfenntartás megszigorításával megerősítette a Szíriával szomszédos határait. Mint mondta, nem azt állítja, hogy lehetetlen átjutni a török-szíriai határon, de jelenleg tízszer nehezebb, mint korábban.