A holokausztról tárgyal Lengyelország és Izrael
2018.01.29. 05:58
Több mint hetven év után azért érdekes a téma, mert a lengyelek új holokauszttörvényt hoztak.
Izrael és Lengyelország tárgyalásokat kezd, hogy elsimítsák a nézeteltérést akörül a lengyel törvény körül, amely büntethetővé tenné, ha a sajtóban Lengyelországra hárítják a felelősséget a náci Németország által a holokauszt idején elkövetett bűntettekért – közölte vasárnap este Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő hivatala.
Előzőleg az izraeli külügyminisztérium bekérette Lengyelország nagykövetét, hogy kifejezze nemtetszését a szejmben pénteken elfogadott törvény miatt, amely nézeteik szerint a zsidók ellen a második világháború alatt lengyelek által elkövetett bűntettek elkendőzéséhez vezetne. A lengyel vezetők azonban ragaszkodtak hozzá, hogy a törvényt – amely egyebek közt három év börtönbüntetéssel fenyeget mindenkit, aki a "lengyel haláltábor" kifejezést használja – Izraelben félreértelmezik és Varsó a jogszabályra vonatkozó minden kétséget el fog oszlatni — írja az MTI.
Netanjahu ezt követően vasárnap este telefonon beszélt lengyel hivatali partnerével, Mateusz Morawieckivel, és az izraeli kormány hivatalának közlése szerint megállapodott vele abban, hogy haladéktalanul párbeszédet kezdenek.
Ez a törvény tarthatatlan és erőteljesen ellenzem. A történelmet nem lehet megváltoztatni és a holokausztot nem lehet letagadni"
— foglalt állást az izraeli kormányfő még szombaton.
A törvénytervezetet jegyző Patryk Jaki lengyel igazságügyminiszter-helyettes viszont nemtetszésének adott hangot:
fontos izraeli politikusok és a média támadást indítottak Lengyelország ellen és azt állítják, hogy a lengyelek társtettesek a holokausztban"
— fogalmazott.
A lengyel kormány szerint a törvény sem a tudományos kutatást, sem a művészetet, sem a holokausztról folytatott vitát nem akadályozza.
A náci Németország a Szovjetunióval egyetértésben 1939 őszén megtámadta Lengyelországot és a felosztott Lengyelország német ellenőrzés alatt álló területén a negyvenes évek első felében haláltáborok tucatjait hozta létre.