A hidzsábról tartottak elõadást egy német fõiskolán
2018.01.18. 22:58
A német egyetemen a muszlim fejkendőről szóló előadásra ülhettek be a hallgatók – a kezdeményezésnek óriási visszhangja lett.
A drezdai közösségi főiskola Fejkendők és hidzsáb Drezdában – az iszlám öltözködési szabályai címén indított egy kurzust, amely a tavaszi és nyári félév tantervében is szerepelt. Az egynapos kurzus során a hallgatók az iszlám női öltözködés történetét és jelentését ismerhetik meg. A felháborodást a felsőoktatási intézmény weboldalán közölt kurzusismertető váltotta ki, amelyben ez áll:
a színes fejkendők felkeltik az érdeklődést viselőjük iránt. A sok szín, forma, anyag és megkötési technika sokat mesél nekünk a muszlim fejkendőt viselők kulturális hátteréről.”
Az ismertető ugyanakkor további érdekességeket is tartalmaz: például azt, hogy a hallgatók fel is próbálhatják a ruhadarabot, hogy megtudják, "milyen érzés burkát viselni", vagy arra is fény derül, hogy az előadást a drezdai város is támogatja.
A főiskola Facebook-oldalán azonban felháborodott kommentelők vonták kérdőre a kezdeményezést. Volt olyan, aki azt hitte, csak egy rossz vicc az egész, de többen azt hangsúlyozták, hogy a ruhadarab a nők elnyomását jelzi.
2018-ban élünk, nem a középkorban. Ezek a ruhák nem keltik fel senkinek a kíváncsiságát. Szánalmas ilyen mértékben erőltetni az iszlám népszerűsítését”
– írja az egyik kommentelő.
Más hozzászólók felhívták a figyelmet arra, hogy az iszlám világban a nők nagy része nem saját akaratából, hanem külső kényszer hatására visel fejkendőt.
A hírre még helyi politikusok is felkapták a fejüket, Jörg Kiesewetter helyi CDU-s törvényhozó például hangsúlyozta, hogy a német kultúrában egymás szemébe kellene nézni, és nem azt megtanulni, hogy valaki eltakarja az arcát.
A kritikákra az intézmény kedden kiadott közleményében reagált:
A kurzus 2016 tavaszára nyúlik vissza, és teljesen pártatlan. A burka viselését semmilyen formában nem propagáljuk a kurzus során, mindössze az iszlám öltözködési szokások kulturális és vallási okait vizsgáljuk. Célunk az, hogy az órán elsajátított ismereteket az önkéntesek a bevándorlók megsegítése céljából hasznosítsák.”