A hadsereg bevetésével fenyegeti Irak Kurdisztánt
2017.09.27. 18:55
Az iraki parlament felhatalmazást adott szerdán a kormányfőnek arra, hogy katonákat küldjön a vitatott hovatartozású, jelenleg kurd irányítás alatt álló, kőolajban gazdag Kirkuk térségébe, és átvegye az ellenőrzést az olajmezők felett.
A kurd pesmerga harcosok 2014-ben vették át a hatalmat az etnikailag kevert lakosságú olajtermelő Kirkuk tartományban, miután az iraki hadsereg menekülni kényszerült az Iszlám Állam terrorista szervezet előretörése miatt. A kurdok így megakadályozták, hogy az olajmezők a dzsihadisták kezére jussanak – írja az MTI.
Kirkuk tartományra a kurdok régóta igényt tartanak, bár a területen jelentős számban élnek türkmén és arab közösségek is. A kurd függetlenségről hétfőn tartott népszavazáson a jogilag a kurd autonóm régióhoz tartozó területeken kívül szavazhattak még Kirkuk és Dijála kormányzóság, valamint Ninive kormányzóság főképpen kurdok lakta településein is.
A bagdadi parlament által szerdán elfogadott határozatban előírták, hogy a kirkuki olajmezőket vissza kell illeszteni az iraki olajügyi minisztérium fennhatósága alá. Az iraki törvényhozók továbbá azt is követelték, hogy zárják be az autonóm kurd régió fővárosában, Erbílben működő külképviseleteket és konzulátusokat.
Ugyancsak szerdán Haider al-Abádi iraki miniszterelnök azt követelte a kurd hatóságoktól, hogy nyilvánítsák semmissé a Kurdisztán függetlenségéről rendezett népszavazás eredményét. Azt is elmondta, hogy soha nem fognak tárgyalni a népszavazás eredményéről. Ezenkívül követelte, hogy a kurd erők távozzanak a vitatott hovatartozású területekről.
Az előzetes eredmények szerint a hétfőn tartott voksoláson a szavazók 93 százaléka támogatta, hogy Kurdisztán régió és körülötte a kurdok lakta térségek független állammá alakuljanak. A referendumot az iraki kormány, valamint Törökország, Irán és Szíria éles tiltakozása ellenére rendezték meg. A hivatalos végeredményt várhatóan szerdán jelentik be.
Szerdán az autonóm kurd régió vezetői elutasították Bagdad azon követelését, hogy adják át a központi kormányzatnak a területükön levő repülőterek ellenőrzését.
Az erbíli és a szulejmaníjai nemzetközi repülőterek Kurdisztán fennhatósága alatt állnak, és a megszokott rendben működnek”
– mondta Mavlúd Bava Murad kurd közlekedési miniszter újságíróknak.
Recep Tayyip Erdogan török államfő sem repdesett az örömtől kedden, mikor úgy fogalmazott, hogy azt, hogy Barzani nem kérte ki Törökország véleményét a referendumról az országa elleni árulásnak tekinti.
Amint bevezetjük szankcióinkat, minden bizonnyal bajba kerültök”
– mondta Erdogan a kurd elnöknek.
Az EU sajnálatát fejezte ki egy közleményben amiatt, hogy az iraki kurd vezetés a széles körű tiltakozás dacára hétfőn egyoldalúan megrendezte a referendumot. Hangsúlyozták emellett, hogy Erbíl és Bagdad konfliktusát békés és konstruktív párbeszéd, konszenzus útján kell megoldani, az iraki alkotmány tiszteletben tartásával. Mint írták, az ország egysége rendkívül fontos az Iszlám Állam nevű terrorszervezet felszámolásához, illetve a felszabadított területek újjáépítéséhez.