Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Görögország az EU Achilles-sarka

2015.12.03. 21:46

ATHÉN, 21:45

Mindenki fejében ott van még a kép arról a három éves szír kisfiúról, aki szeptemberben vesztette életét a török partoknál. Aylan Kurdi tragédiája elsőként világított rá arra, milyen akut gondok vannak Európa déli határainál, és ikonikus példájává vált annak a szerencsétlenség-sorozatnak, amely csütörtökön tovább folytatódott.

Az elmúlt napokban ugyanis két újabb katasztrófa történt a görög partoknál. Egy kisebb hajó felborult Farmakonissi szigeténél, egy pedig zátonyra futott az ország partjainál. Az első esetben négyen vesztették életüket. A hatóságok egy nő holtestét már megtalálták, hármat még keresnek.

A másik esetben egy huszonöt főt szállító hajót ért a szerencsétlenség, és bár 24 embernek sikerült élve elérnie a görög partot, egy hároméves kisfiú vízbe fulladt.

Görögország áll annak a krízisnek frontvonalában, ami jelenleg a kontinenst sújtja. Eddig 740 ezer ember kelt át az embercsempészek segítségével Törökországból, több száznak viszont az életével kellett fizetnie az illegális próbálkozásért. A görög hatóságok az ország rossz gazdasági helyzetére hivatkozva csak csekély erőfeszítést tettek a helyzet kezelésére. Bár több uniós tagállam, köztük Magyarország is követelte, hogy amennyiben a görögök erre képtelenek, EU-s összefogással védjék meg a schengeni zóna déli határait, Athén erre mindmáig képtelennek bizonyult.

Mivel a görögök képtelenek megállítani, vagy akár ellenőrizni az országukon áthaladó migránsáradatot, több tagállam is szigorításokat vezetett be határainál. Több uniós tisztviselő figyelmeztette a görög kormányt, hogy kizárhatják a zónából, ha nem cselekszik, hiszen tehetetlensége veszélybe sodorhatja az 1985-ben lefektet schengeni megegyezést.

Az EU-ban soha nem merült fel, hogy a görögöket kizárják Schengenből”

– cáfolta az Athénnak címzett fenyegetéseket a görög kormány szóvivője.

A görögök azt elismerték, hogy komoly gondokkal küzdenek. De tagadják, hogy bárkiben is felmerült, hogy az országot kizárják a schengeni övezetből. A görög kormány szerint amúgy is elrugaszkodott elképzelés Európa jövőjét kerítésekre építeni.

A görög helyzetet tovább bonyolítja, hogy nem csak a szigetekre érkezik rengeteg migráns, de a macedón határnál is hatalmas tömeg torlódott fel. Az ottani görög üzletek is bajban vannak, mert az ellátásukat lehetetlenné teszik a vonatsíneken közlekedő migránsok. Az uniós partnerek szerint Athén csak lassan cselekszik és nem fogad el tanácsokat.

Egyszerűen nem törődhetünk bele, hogy egy tagállam feladta a schengeni kötelezettségeit. Ha mégis, akkor Schengennek semmi haszna"

– nyilatkozta Robert Fico szlovák miniszterelnök.

A nemzetközi nyomás részben hatott; az Európai Bizottság szóvivője, Natasha Bertaud csütörtök este jelentette be, hogy Görögország uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül kér segítséget a válság kezeléshez.

Ilyen típusú segítséget a világ bármelyik ország kérhet válsághelyzet idején. 2011 óta 180 alkalommal kértek segélykérés érkezett, köztük olyanok mint a, Katrina hurrikán, a fukusimai katasztrófa, ukrajnai konfliktus vagy a nyugat-afrikai Ebola-járvány.

(BBC, Ekathimerini, MTI)

 

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére