A Goldman Sachs nem engedi, hogy alkalmazottai Trumpot támogassák
2016.09.08. 16:58
A Wall Street-i pénzügyi óriás, a Goldman Sachs megtiltotta vezető munkatársainak, hogy adományokkal járuljanak hozzá az elnökjelöltek kampányához. A szabályozás külön említi és érinti Donald Trump kampányát.
A pénzintézet kiterjesztette a tiltást partnerekre is. A verdiktet e-mailben kapták meg az érintettek.
Szeptember elsejei hatállyal a cég minden partnere korlátozott személynek minősül, amely státusz pontos meghatározása megtalálható a cég A Személyes Politikai Aktivitásra Vonatkozó Irányelvek az USA-ban című kiadványában. Mint lejjebb olvasható, a korlátozott személyek nem politizálhatnak professzionális keretek között (aktivisták sem lehetnek) és nem járulhatnak hozzá a helyi és országos jelöltek kampányához. Sem az olyan jelöltekéhez, akik az újraválasztásért kampányolnak, sem a hivatalt eddig még nem viselt jelöltek kampányához nem járulhatnak hozzá"
– áll a bank által küldött e-mailekben.
A Goldman komoly következményeket helyezett kilátásba a szabályok megsértéséért. Megbírságolhatja a tiltást megszegő alkalmazottait, de azt is megteheti, hogy az adott partnercéget eltiltja a kormányzati ügyfelekkel való üzletek nyélbe ütésétől, maximálisan két éves időtartamig.
A Goldman Sachs egy körmönfont közleményben azt fogalmazza meg, hogy fenn szeretnék tartani a függetlenség látszatát, semmilyen módon nem akarnak beleavatkozni a kampányba. A tiltás a cég szerint amiatt is szükséges, hogy megfeleljenek az úgynevezett pay-to-play szabálynak, amely 6 éve lépett hatályba egy botránysorozat nyomán, amelyben a cég tisztségviselői megpróbáltak befolyásolni döntéshozókat.
A Goldman e-mailje példaként hivatkozik Trump kampányára.
A Trump-Pence kampány az egyik példa arra, hogy a Goldman partnerei mit nem támogathatnak"
– állt a levélben.
Az alkalmazottak a jelöltek alapítványait (PACs) sem támogathatják. A legfontosabb kikötés azonban, hogy a partnerek és a vezető munkatársak nem támogathatnak olyan politikust, aki helyi vagy szövetségi pozíciót tölt be (például egy kormányzó, aki elnöki, vagy alelnöki székre pályázik, vagy egy polgármester, aki kongresszusi képviselőnek szeretné megválasztatni magát).
Érdekesség, hogy a Goldman azután vezette be a szabályozást, hogy Trump Mike Pence-t nevezte meg, mint alelnökjelöltet. Pence Indiana állam kormányzója.
A demokrata párti Hillary Clinton nem visel semmilyen hivatalt. Alelnökjelöltje, Tim Kaine pedig jelenleg a Szenátus tagja, így ez a szabály egyikükre sem vonatkozik.
(RT)