A franciák jóval lemaradtak hazánkhoz képest a járvány elleni küzdelemben
2021.06.01. 19:00
Franciaországban az Európai Gyógyszerügynökség által jóváhagyott vakcinákkal (Pfizer–BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen) oltanak. A folyamat 2020. december 27-én indult el, de a késlekedő szállítmányok, a lakosság kezdetben inkább oltásellenes hangulata és a szervezési hiányosságok miatt ezen a területen hosszú ideig gyenge eredményt tudott felmutatni a párizsi kormány.
Macron ugyan a sajtónyilvánosság előtt hangoztatta, hogy Franciaország területén megindult a vakcinaelőállítás, valamint azt is, hogy 2021-ben 250 millió adagot fognak előállítani a francia gyárak,
Nemcsak a vakcinákkal, hanem az oltakozási hajlandósággal is nagy probléma van, ugyanis míg az idősebbek nagy része szeretné magát beoltani, addig a fiataloknak csupán alig 50 százaléka.
A jelenlegi helyzetben sem az éttermeket, sem a belső tereket nem lehet megnyitni az országban, mivel alig 38 százalékos – Magyarországon ez az arány több mint 50 százalék – az átoltottság, és még mindig 10 ezer körüli a fertőzöttek napi száma. Továbbá a 70–79 éves korosztály oltási aránya a sikertelen vakcinabeszerzés és a szervezetlen oltási program következtében még mindig nem érte el a 80 százalékot, és csak ezen a héten kezdik az 50 évnél fiatalabbakat oltani.
– derül ki az ourworldindata.org felméréséből.
Az emberek egyre türelmetlenebbek, és egyre kevésbé tudják betartani a még mindig érvényben lévő este 9-től reggelig tartó kijárási tilalmat.
Az élet újraindítása, ami hazánkban már májusban megtörtént, a franciáknál lehet, hogy még júliusban sem fog bekövetkezni.
Amíg Macron inkompetens járványkezelése miatt az emberek 68 százaléka elégedetlen a jelenlegi kormány munkájával, addig mondhatjuk, hogy a járvány legnagyobb haszonélvezője Marine Le Pen és az általa vezetett párt, ugyanis az emberek egyre inkább őt tartják alkalmasabbnak Franciaország vezetésére, mint a jelenlegi elnököt.
Bár Franciaország az unión belül a legtöbbet, GDP-je 11,3 százalékát áldozza az egészségügyi rendszerre, mégis vannak problémák, amelyekkel az állam képtelen megküzdeni. Ilyen probléma például az, hogy az egészségügyi rendszerük központosított, és kizárólag kórházakra épül, így ha valaki vidéken szorul ellátásra, igen nagy távolságot kell megtennie a legközelebbi intézményig.
Azonban nem ez az egyetlen probléma, ami szétzilálja a komplett francia egészségügyi rendszert, s ezzel magát a francia elnököt is szembesítették, amikor tavaly áprilisban meglátogatta Párizs egyik elővárosának kórházát, ahol üdvözlés gyanánt az egyik szakápolónő kifejtette neki,
Arról is tájékoztatta Emanuel Macront, hogy a koronavírusos betegeket ellátó ápolónőknek kezdetben sem maszkjuk, sem védőruhájuk nem volt, amit néhányan szemeteszsákkal próbálták helyettesíteni. Az egyetemi kórházban a védőfelszerelések hiánya miatt eddig 144 dolgozó fertőződött meg koronavírussal.
Az ápolónő igazságbeszéde után egy másik ápoló tapsra buzdította az egészségügyiseket, amire Macron lányos zavarában úgy reagált, hogy ő maga is tapsolni kezdett. A párizsi Élysée-palota által közzétett fotón azonban a közös tapsikolás előzményeit elfelejtették ismertetni, azt a látszatot keltve, hogy a taps az elnöknek szól.
Az esetről készült egy videó, amelyet a Facebookon kezdtek terjeszteni, így már nem lehetett letagadni a történteket. Egy idő után a szélsőbaloldali Libération is arra kényszerült, hogy beszámoljon Macron megalázásáról és az Élysée hamisításáról.
Borzalmas körülmények között dolgozunk, és ez nem a járvány miatt van. Kezdetben még maszkjaink sem voltak, mostanra pedig a védőruhánk is elfogyott. Akárhányszor bemegyünk a kórház koronavírusos részlegébe, ki kell találnunk, mit hogyan csináljunk, hogyan védekezzünk, mert semmi sem volt megszervezve. Szegény munkavállalók vagyunk, és egyre szegényebbek, mióta Macron itt van!”
– számolt be az ápoló a Mandinernek.
A közegészségügy kérdése nem tartozik a legfontosabb kérdések körébe Franciaországban 2012 óta, mióta a baloldal átvette a hatalmat, és az állandó szakemberhiány is óriási problémát jelent a vírus okozta krízishelyzetben.