A francia vállalatok nem akarnak eljönni Oroszországból
2022.03.25. 18:30
Miközben az IKEA-tól kezdve a McDonald's-on át a Netflixig a híres márkák kivonulnak Oroszországból, a nagy francia vállalatok ott maradnak, ami nyilvános bírálatokat vált ki otthon és az ukrán kormány részéről – írta meg a Politico. Ukrajna lerohanását követően olyan francia vállalatok, mint a TotalEnergies energiaipari óriásvállalat, valamint az Auchan és a Leroy Merlin kiskereskedelmi márkák kaptak felszólítást, többek között Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől, amiért fenntartják oroszországi tevékenységüket.
„A francia vállalatoknak el kell hagyniuk az orosz piacot... A Renault, az Auchan, a Leroy Merlin és másoknak fel kell hagyniuk az orosz háborús gépezet szponzorálásával” – mondta Zelenszkij szerdán a francia parlamentben. Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter még arra is felszólította a vásárlókat világszerte,
Az autógyártó szerdán késő este bejelentette, hogy felfüggeszti oroszországi tevékenységét, és „megvizsgálja a rendelkezésre álló lehetőségeket” a Lada-gyártó AvtoVAZ-ban lévő részesedésével kapcsolatban. Eközben a TotalEnergies közölte, hogy nem tudja csak úgy lehúzni a rolót az orosz gázvásárlásról, és marad Oroszországban, bár az év végéig leállítja az orosz olaj és kőolajtermékek vásárlását.
A kiskereskedők – a Mulliez család által irányított Leroy Merlin, Auchan és Decathlon – szintén nyitva tartják oroszországi üzleteiket, még azután is, hogy a jelentések szerint a múlt héten Oroszország bombázott egy ukrajnai Leroy Merlin üzletet. Az ukrán védelmi minisztérium a barkácsáruházláncot azzal illette, hogy „a világon elsőként finanszírozza saját üzleteinek bombázását és saját alkalmazottainak megölését”.
„Nem lehet csak úgy elfordítani a kulcsot és elsétálni” – mondta egy francia ipari lobbista, aki névtelenséget kért, mivel nem volt felhatalmazva arra, hogy nyilvánosan beszéljen az ügyről. Hozzátette, hogy eddig „egyetlen európai kormány sem kérte a vállalkozásokat a távozásra.” Azok a vállalatok, amelyek úgy döntenek, hogy elhagyják az országot, „elhagyják vagyonukat, amely végül az orosz oligarchák kezébe kerül” – mondta a lobbista. Rámutatott az Oroszországot elhagyó külföldi cégek vagyonának államosítására vonatkozó orosz tervekre is.
A TotalEnergies nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az oroszországi elidegenítés végső soron „az orosz befektetőket gazdagítaná, ami ellentmond a [nyugati] szankciók céljának”, tekintettel arra, hogy nehéz nem orosz vevőket találni.