A Die Zeit szerkesztõje fehér házbeli gyilkosságról álmodozik Trump kapcsán
2017.01.27. 09:28
A baloldali Die Zeit szerkesztője, Josef Joffe a Breitbart tudósítása szerint egy német televíziós műsorban azt mondta, hogy Fehér Házban elkövetett gyilkossággal véget lehetne vetni a Trump jelentette katasztrófának.
Joffe ezt a Trump meggyilkolásával kapcsolatos megjegyzését a közszolgálati műsorszolgáltató ARD televíziós csatornának a Sajtóklub elnevezésű betelefonálós műsorában tette.
A műsorban egy női betelefonáló arról beszélt, hogy szerinte az lenne a legjobb, ha az amerikaiak az impeachment jogintézményével eltávolítanák Trumpot az elnöki hivatalból, mivel Trump elnöksége az USA számára egy katasztrófa.
A betelefonáló felvetésére elsőként Constanze Stelzenmüller, a Die Zeit egykori szerkesztője az egyesült államokbeli Brookings Institution munkatársa válaszolt. Elmondta, hogy a szenátusban kétharmados többség kell ahhoz, hogy az elnököt ilyen módon eltávolíthassák. Ennek jelenleg jogilag és politikailag is számtalan akadálya van.
Miközben Stelzenmüller erről beszélt, Joffe a probléma megoldásaként megemlítve közbevetette, hogy a Trump jelentette problémára megoldás lehetne egy gyilkosság is a Fehér Házban.
Az elhangzott kijelentéssel összefüggésben a Breitbart londoni kiadása felvette a kapcsolatot az amerikai elnök személyes biztonságáért felelős titkosszolgálattal (US Secret Service), amely közölte, hogy tisztában vannak a videóval és ismerik a kérdéses nyilatkozat tartalmát.
Joffe és lapja egyébként alapvetően Trump-ellenes, akárcsak a legtöbb német sajtókiadvány. Ezt a hozzáállást jól mutatja, hogy a londoni Times német megfelelőjének, a Die Weltnek a főszerkesztője, Ulf Poschardt például nemrég arról írt, hogy szerinte Németországnak azzal kellene ellensúlyoznia Trump amerikai elnökségét, hogy még inkább multikulturális", és még inkább homoszexuális lesz (bár később a meleg kifejezést, kreatívra változtatta, miután, az először használt kifejezésnek rossz visszhangja volt az interneten).
Egyelőre nem tudni, hogy a német újságíró által tett megjegyzés miatt fog-e rendőrségi vizsgálat indulni Németországban. A külföldi államfők megsértésére vonatkozó törvényt ebben az esetben nagy valószínűséggel alkalmazni lehetne, amely alapján nemrég Jan Böhmermann német humorista ellen is eljárás indult, miután az egyik fellépésén a jelenlegi török elnökre, Recep Tayyip Erdoganra sértő kijelentéseket tett.
A Németországban megtapasztalt bevándorlási válság idején a német állam jelentősen korlátozta azoknak a szólásszabadságát, akik kritizálni merték a bevándorlókat, vagy a német kormány bevándorláspárti politikáját. Többüknél házkutatást tartottak, mert törvénnyel ellentétes véleményt mertek megfogalmazni a bevándorlókkal és menedékkérőkkel kapcsolatban.
A hasonló eljárások a közelmúltban Ausztriában is zajlottak. Az osztrák bíróság a fegyvertartási szabadság mellett fellépő egyik szószólót gyűlöletbeszéd miatt ítélte el, aki nagy nyilvánosság előtt ki merte jelenteni, hogy az iszlám háborúban áll a Nyugattal.