Egy éve vér folyt a Charlie Hebdoban
2016.01.07. 10:28
A párizsi szatirikus lapot 2015. január 7-én támadták meg. A két dzsihadista fegyveres Said és Cherif Kouachi 12 emberrel végzett.
A tragédia után egész Európa gyászba borult és a történtek az egész világot megrázta.
A Charlie Hebdo egy francia szatirikus hetilap, karikatúrát és viccet csinálnak mindenből. Nem tisztelnek sem embert, sem Istent. Az újság már korábban is híres volt iszlámellenességéről, azonban komoly ellenszenvet a Mohamed-karikatúráival váltott ki és valószínűleg emiatt támadták meg az újságot. 2015. január 7-én két terrorista lemészárolta a Charlie Hebdo 12 munkatársát és további 11-et megsebesített. A támadók két napos rendőrségi hajsza után egy ipari területen egy nyomda épületében bújtak el. A két elkövetővel – a Kouachi fivérekkel – kapcsolatban álló Amedy Coulibaly a merényletet követő napon lelőtt egy rendőrt és megsebesített egy embert, majd egy nappal később négy embert megölt és tizenötöt túszul ejtett egy kóser szupermarketben. Január 9-én, péntek délután a rendőrség a két helyszínen közel egyidejűleg indított akciókban végzett a támadókkal, és kiszabadította a túszokat.
A Charlie Hebdo merénylet miatt így összesen 20 ember halt meg.
Azaz „Én is Charlie vagyok” - a jelmondat a terrortámadás után nagyon gyorsan terjedt el az egész világon. Sokan ezzel fejezték ki a szolidaritásukat a szerkesztőséggel. Majd később a mondat a szólás-, a véleményszabadság jelképévé vált.
Azonban a Charlie Hebdo elleni merénylet – mondjuk a novemberi párizsi terrortámadással ellentétben – komoly ellenvéleményeket, illetve kritikákat is kiváltott. Világszerte sokan kijelentették, hogy nem tudnak azonosulni az újság vallásellenes nézeteivel.