A britek többsége kilépne az EU-ból
2016.06.06. 16:58
Újabb fordulóponthoz érkezett a Brexit kampány. A legfrissebb statisztikák szerint a britek 43 százaléka az EU tagság ellen foglal álláspontot, és csak a 40 százalékuk voksolna az uniós tagság mellett.
Mióta Boris Johnson és Michael Gove elkezdtek a bevándorlással kampányolni, azóta a britek egyre inkább az Unió ellen vannak.
Második helyen az önálló törvényhozás áll 35 százalékkal, harmadik helyen pedig a gazdasági szempontok szerepelnek 29 százalékkal.
A megkérdezettek fele úgy véli, hogy Nagy-Britannia az EU nélkül sokkal jobban tudná szabályozni a bevándorlást. A válaszadóknak csak a 12 százaléka gondolja úgy, hogy az EU-val együtt hatékonyabban tudnák megoldani a bevándorlás kérdését.
Johnson az Uniós tagság biztonságpolitikára gyakorolt negatív hatásait hangsúlyozza a kampányban, kiemelve Törökország EU tagságának kérdését.
A Brexit mellett kampányolók szeretnék, ha a statisztikai felmérések a két tábor között szoros eredményeket mutatnának, mert ez szerintük hozzájárulhat az ő győzelmükhöz.
Johnson azt mondta az Observernek, hogy szerinte semmilyen liberális internacionalista nem támogathatja az EU-t. London korábbi polgármestere szerint, ha kilépnének az EU-ból az nagyobb társadalmi igazságossághoz vezetne.
Korábban még a 3. tábor képviselői, a bizonytalanok, 55 százaléka voltunk voksolt volna az EU mellett. A legutolsó közvélemény-kutatások alapján, azonban 33 százalékra csökkent az arányuk.
A maradás-kilépés pártiakat be lehet azonosítani társadalmi osztály, régió és politikai attitűdök alapján. A tehetősebbek inkább maradnának az EU-ban, az idősebbek többsége, pedig a kilépés mellett foglal álláspontot.
A britek június 23-án tartanak népszavazást arról, hogy maradjanak –e továbbra is az EU tagjai. David Cameron brit miniszterelnök a maradás mellett foglalt álláspontot.