A brit muszlimok hazavárják az ISIS harcosait
2017.04.18. 14:28
Egy felmérés szerint a fiatal brit muzulmánok többségi véleménye az, hogy az Iszlám Államtól hazatérő harcosokat rehabilitálni kell, és meg kell adni nekik az esélyt arra, hogy visszailleszkedjenek a társadalomba – írja a The Independent.
A kutatás szerint az Egyesült Királyság minden szegletében megtalálhatóak azok a muszlimok, akik a dzsihadisták integrációjában hisznek. Álláspontjuk szerint amennyiben a brit kormány nem ad nekik esélyt erre, akkor újra radikalizálódni fognak.
Dr. Imran Awan, a Birminghami Egyetem kriminológus professzora a brit lapnak elmondta, meglepődött, hogy ennyi fiatal muzulmán támogatja a rehabilitációt. Szerinte
ezen fiatal muszlimok csak nagyon ritkán hallatják a hangjukat a terrorizmus témakörében.”
Körülbelül nyolcszázra tehető azok száma, akik Nagy-Britanniából Szíriába vagy Irakba utaztak, hogy a dzsihadista szervezet soraiban harcoljanak, a felük azonban már vissza is tért a szigetországba. Érdekes, hogy a hatóságok mindössze 14 visszatérőt tartóztattak le annak ellenére, hogy a brit kormány általános stratégiája a visszatérő dzsihadista harcosokkal szemben az, hogy rendőri őrizet alá, vagy pedig egy Channel névre hallgató programba kell helyezni őket.
A radikalizálódás elleni program feje, Adam Deen szerint azért van szükség a programra, mert ennek hiányában könnyen terrorista sejtek alakulhatnak Nagy-Britanniában.
A visszatérő harcosok előbb-utóbb aktivizálódni fognak, vagy segédkeznek terrortámadások megszervezésében"
– figyelmeztetett Adam Deen.
A kutatásban részt vevő muzulmán fiatalok számos feltételezést vázoltak fel arra, hogy miért is enged valaki az ISIS csábításának. Volt olyan, aki szerint a brit muszlimok szimplán kalandvágyból csatlakoznak a dzsihadistákhoz, míg mások a saját identitásuk keresése során jutnak el a szervezethez.
Az ISIS az egység és testvériség üzenetét közvetíti ezeknek a fiataloknak, akik elveszettek és frusztráltak. Egy globális testvériséget látnak az Iszlám Államban"
– vélekedett az egyik megkérdezett.
Dr. Imran Awan szerint az internet hatását sem szabad alábecsülni, számos interjúalany ugyanis az ISIS YouTube-on megosztott propagandaanyagai hatására kezdett radikalizálódni.
A professzor azt reméli, hogy kutatásával hozzájárulhat a kormány, valamint a brit muzulmán közösség közötti sikeresebb együttműködéshez.