A brit dzsihadista feleségek csöndben visszatérnek az Egyesült Királyságba
2018.10.28. 16:39
A statisztikák szerint körülbelül 150 nő utazott férjével együtt Szíriába és Irakba, hogy az Iszlám Állam szolgálatába álljon. Közülük többen meghaltak, de a Sunday Times szerint még így is 80-an vannak, akik visszatérnének az Egyesült Királyságba. Többségük kurdok által ellenőrzött táborokban él. A kurdok azt szeretnék, ha a britek felelősséget vállalnának az állampolgáraikért és hazavinnék őket. Az Egyesült Királyságba visszatérő nőket a rendőrség kikérdezi, gyerekeiket pedig gondozás alá helyezik. Eddig csak néhány dzsihadista feleség tért haza.
A szélsőséges iszlamisták feleségei közül csak néhány nevet ismerni pontosan. Bracht, az Iqbal nővérek, valamint Khanam és Sibanda is férjeikkel együtt mentek a Közel-Keletre.
Az én családom egy jó család volt, de minden megváltozott, amikor a lányok férjhez mentek ezekhez az emberekhez. Utána alig láttam őket"
– mondta az Iqbal nővérek egyik rokona.
Reema Iqbal férje, Celso Rodrigues Da Costa korábban a Harrodsnál dolgozott értékesítőként, majd Szíriában szerzett magának nevet brutális kivégzéseinek köszönhetően. Da Costa még az Iszlám Állam egyik propagandavideójában is felbukkant. A felvételen a muszlim áldozati ünnep alkalmával hitetleneket mészároltak le.
Ruzina Khanam férje, Fabio Pocas készítette azokat a felvételeket, amin az egyik fogvatartott jordániai pilótát élve elégették. De ő kamerázott több lefejezésnél, akkor is, amikor Alan Henning és David Haines brit túszokat kivégezték. Továbbá Fabio Pocas volt a felelős a propagandaanyagok terjesztéséért. A terrorista Ruzina mellett elvette Natalie Brachtot is, akivel az interneten ismerkedett meg.
Bract gyerekeivel együtt 2006-ban utazott az Egyesült Királyságba Németországból. Brit és német állampolgár is egyben. Akkor került a címlapokra, amikor 2008-ban eltűnt sunderlandi otthonából, miután a szociális szolgálat azt mondta neki, hogy elveszi a gyerekeit. Amikor rátaláltak, őrizetbe vették, majd szabadon engedték. Végül 2014-ben utazott Szíriába. Egyes információk szerint jelenleg egy kurdok által ellenőrzött táborban él Észak-Szíriában.
Mások szerint viszont Bracht már távozott Szíriából. Édesapja azt állítja, hogy felhívta őt a lánya, aki éppen Magyarországon tartózkodott.
Úgy hangzott, mintha félne. Azt mondta, menjek érte, épp az osztrák határ felé tart. Hozzátette, ha megtalálják, akkor megölik"
– mondta Bracht édesapja, John Brown.
Nem minden dzsihadista feleségről lehet tudni pontosan, hogy mi történt vele, de a brit biztonsági szervek megerősítették, hogy többen már hazatértek közülük.