A boszniai szerbek annyira imádják a háborús bûnöseiket, hogy ki is tüntették õket
2016.10.25. 21:28
Hatalmas diplomáciai botrány van kialakulóban, miután Radovan Karadzicnak, Biljana Plavsicnak és Momcilo Krajisniknak is emlékplakettet adott a boszniai Szerb Köztársaságn parlamentje.
Valentin Inzko, a nemzetközi közösség főképviselője, az EU küldöttsége, valamint az Egyesült Államok nagykövetsége is hevesen tiltakozott azután, hogy Bosznia-Hercegovina leginkább szerbek lakta felén, a boszniai Szerb Köztársaságnak a törvényhozó testülete három elítélt háborús bűnösnek, Radovan Karadzicnak, Biljana Plavsicnak és Momcilo Krajisniknak kitüntetést adott át, amiért komoly szerepet játszottak abban, hogy létrejöhessen az országrész –írja az MTI.
A modern Európában nincs helye a legsúlyosabb háborús bűnökért elítélt emberek dicsőítésének, és a bosznia-hercegovinai vezetők kötelesek őszintén felmérni a háborús időszak tetteit a megbékélés és a békés jövő érdekében"
– áll az EU-küldöttség közleményében.
Az USA külképviselete szerint a nemzeti büszkeséget sosem lehet az igazsággal, a toleranciával és a fejlődéssel szembeállítani.
A háborús bűnösök dicsőítésével a boszniai Szerb Köztársaság vezetői elmulasztották annak lehetőségét, hogy az országrészt politikailag érett, modern és haladó szellemű térségként mutassák be"
– mondta Valentin Inzko, a nemzetközi közösség boszniai főképviselője.
Radovan Karadzic-ot a korábbi boszniai szerb elnököt a hágai törvényszék 40 év börtönre ítélte népirtás, háborús- és emberiesség elleni bűncselekmények miatt. Karadzic a háború után hosszú évekig tudott a hatóságok látókörén kívül maradni. Haját és szakállát megnövesztette, majd Dr. Dragan David Dabic néven pszichiáternek adta ki magát, még tévében is szerepelt. Végül 2008 nyarán sikerült elkapni.
Biljana Plavsic, a boszniai Szerb Köztársaság volt elnöke 2001-ben került a hágai testület elé, ahol háborús bűnökért 11 évi börtönre ítélték, amelynek kétharmadát kellett leülnie.
Momcilo Krajisnik Karadzicnak volt a jobbkeze, míg 2013-ban több mint 13 év után, 20 éves börtönbüntetése kétharmadának letöltése után szabadult a börtönből, ahol a kilencvenes években elkövetett háborús és emberiesség elleni bűntettek miatt ült.
Az 1992-1995-ös boszniai háború több mint százezer halálos áldozatot követelt, és több mint egymillió embernek kellett elhagynia az otthonát. A háborút lezáró daytoni békeszerződés osztotta két, nagy önállóságot élvező országrészre Bosznia-Hercegovinát. Az egyik, a terület 51 százalékát kitevő bosnyákok és horvátok lakta Bosznia-hercegovinai Föderáció, a másik pedig a többségében szerbek lakta boszniai Szerb Köztársaság.