A bankok rosszabbul járnának Clintonnal, mégis õt támogatják
2016.11.03. 18:58
A korábban hagyományosan republikánus pártiak egyre inkább Clintont támogatnák, annak ellenére, hogy a demokrata elnökjelölt számos adót helyezett kilátásba.
Az amerikai elnökválasztás finiséhez érkezve már látni, hogy melyik szervezet mekkora összeggel is támogatta az elnökjelöltek kampányát. A kampány időszakában a lobbicégek, bankok és egyéb befektetők gőzerővel igyekeznek pártfogoltjuk mellett kiállni, így nem csoda, hogy ebben az időszakban több millió dollárnyi összeget költenek a jelöltek támogatására, valamint egyéb kiadásokra.
Az amerikai bankrendszer nem titkoltan Hillary Clinton elnökségét várja, ugyanis tízszer annyi pénzt szántak a demokrata elnökjelölt kampánystábjának. Óriási különbségek Trump és Clinton bankügyekkel kapcsolatos ígéretei közt nincsenek, mindkettejük célja, hogy elkerüljenek egy olyan, a Lehman Brothers-höz hasonló méretű bankcsődöt, mely az egész világ gazdaságát megbénította a 2008-tól – írja a Portfolio.
Azonban Clintontól is tartanak a bankok, hisz több beszédében is kifejtette, hogy esetleges elnöksége idején mindent meg fog tenni azért, hogy "megzabolázza" a Wall Streetet. A demokrata elnökjelölt annak ellenére mondta ezt, hogy több mint 2,9 milliárd dollárnyi összeget haknizott össze a bankoknál és egyéb pénzügyi intézményeknél tartott előadásain.
A clintoni program része, hogy amennyiben megállapítható egy vezető hibája a bankon belül, akkor annak elvennék a bónuszának egy részét, vagy egészét. Ez azért fontos lépés, mert az utóbbi években rendszeresen bírságolták meg a bankokat, azonban a tényleges felelősök, a vezetők mindig kibújtak a felelősség alól.
Minden jel szerint újabb adót vezetne be Clinton, elsősorban az automatizált kereskedésre, ugyanis emiatt szerinte feleslegesen megnő a piaci feszültség, ami egyben gazdasági bizonytalansággal jár, ami visszaveszi a gazdaság ütemét.
A kilátásba helyezett adók és megszorító intézkedések ellenére az amerikai bankszektor továbbra is Clintont támogatja, vélhetően azért is mert a bankrészvények rosszabbul teljesítettek a Clinton kampánya szempontjából gyengébb napokon.
Donald Trump azonban nem akar ennyire szigorú lenni a bankokkal, csupán azt szeretné, ha a FED gyakorlatilag teljhatalmú elnöke, Janet Yellen mellé más is odaférne. Trump többször azzal vádolta meg Yellent, hogy az alacsony kamatpolitikájával mindvégig Obamát támogatta, annak ellenére, hogy ez súlyos kockázattal járt az ország gazdasága szempontjából.
Donald Trump a 2008-ban kezdődött gazdasági válság időszakát az ország nagyon szomorú időszakának nevezte, hisz akkor 700 milliárd dollárt kellett arra költeni, hogy ne teljesen omoljon össze, és álljon le a bankrendszer.
(Portfolio)