Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A baloldali tartományok bojkottálják Merkel döntését a deportálások felgyorsításáról

Tóth Dalma

2017.02.16. 17:58

Angela Merkel azt ígérte, hogy felgyorsítják azon migránsok deportálását, akiknek elutasították a menekültkérelmét, de a baloldali tartományok nem hajlandóak teljesíteni a központi utasítást. Mi áll a háttérben?
BERLIN, 17:58

Angela Merkel azt ígérte, hogy felgyorsítják azon migránsok deportálását, akiknek elutasították a menekültkérelmét, de a baloldali tartományok nem hajlandóak teljesíteni a központi utasítást. Mi áll a háttérben?

Németország azt tervezi, hogy a menekültstátuszra nem jogosult embertömegeket az eddigieknél gyorsabban visszatoloncolja Afganisztánba. A döntés a 16 tartományi vezető egyetértésével született, de a szociáldemokraták és a zöldek által vezetett tartományok visszautasítják az egyezmény végrehajtását.

Nem mondhatjuk azt, hogy többé soha senkit nem küldünk vissza Afganisztánban"

– mondta korábban Merkel.

Schleswig-Holstein azonban senkit sem küld vissza Afganisztánba május 31-ig. A tartomány belügyminisztere, Stefan Studt azt mondta, hogy Afganisztánban nem garantált az emberek biztonsága és méltósága, ezért nem küldik vissza a migránsokat. Jelenleg 700 illegális bevándorló tartózkodik jogtalanul Schleswig-Holsteinban. Merkel és a szövetségi belügyminiszter nagyon nem örül a tartományi döntésének – írja a Deutsche Welle.

Schleswig-Holstein azonban nincs egyedül. Eddig a 16-ból hat tartomány állította le a deportálásokat: Berlin, Alsó-Szászország, Türingia, Schleswig-Holstein, Bréma és Észak-Rajna-Vesztfália.

A tartományok döntése felerősíti a nemzeti és a helyi hatóságok közötti konfliktust, ezért a folyamat erősen akadozik. De miért történik mindez?

A helyzet az, hogy az önálló tartományok egy ideig visszautasíthatják a döntés végrehajtását. Ha viszont ez huzamosabb ideig történik, akkor a belügyminiszter beleegyezésére van szükségük."

– mondta a belügyminisztérium szóvivője Tobias Plate.

Egyesek viszont nem akarnak addig várni ameddig lejár Schleswig-Holstein moratóriuma. Néhány konzervatív politikus azt kezdeményezte, hogy csökkentsék a rebellis tartományok szövetségi támogatását.

A szakértők szerint azonban a szankciók helyett szövetségi ösztönzők kellenének, hogy rábírják az együttműködésre a tartományokat.

Szerintem a szövetségi kormányzatnak plusz forrást kellene biztosítania a tartományoknak, attól függően, hogy mennyi olyan migráns tartózkodik ott, akiknek nincsen rá joga. A pénzből lehetne majd deportálni az illegális bevándorlókat. Ez egy pozitív ösztönzés lenne."

– mondta Ulrich Karpen deportációs szakértő.

A téma igen érzékenyen érint mindenkit, mivel 2017-ben kerül sor a német szövetségi választásokra, valamint Észak-Rajna-Veszfáliában és Schleswig-Holsteinban is tartományi választások lesznek májusban. Az adok-kapok pedig már elkezdődött.

"Afganisztán nem biztonságos ország. Egy erős jelentéssel bírna, ha az összes szociáldemokraták által vezetett tartomány belügyminisztere bevezetné a három hónapos moratóriumot, mint Schleswig-Holstein. Éppen ideje lenne, hogy Maiziére és Sigmar újraértékelje Afganisztán biztonsági helyzetét, és leállítsák a deportációkat" – mondta Monika Düker az Észak-Rajna-Vesztfália zöld párt migránsokkal foglalkozó részlegének volt vezetője.

A Focus magazin által készített múlt heti felmérés alapján a németeknek közel a háromnegyede egyetért azzal, hogy a bűnözőket és azokat, akik fenyegetést jelentenek Németországra vissza kell küldeni Afganisztánba. Ezzel ellentétben a lakosságnak csak a 20 százaléka mondta azt, hogy azokat is mindenféleképpen haza kell szállíttatni, akiknek visszautasították a menekültkérelmét.

Viszont a közvélemény-kutatások eredményei arra kényszeríthetik a szociáldemokratákat és a zöldeket, hogy megváltoztassák véleményüket a deportálásokról.

Észak-Rajna-Veszfália fontos a pártok számára, mivel a legnépesebb tartomány és a májusi tartományi választás befolyásolhatja a szeptemberi szövetségi választás eredményét.

Maiziére és több konzervatív vezető további hatásköröket adna a szövetségi kormánynak, hogy az végrehajthassa a deportálásokat. Ez azt is jelentené, hogy szövetségi "indulási központokat" hoznának létre, hogy az országban illegálisan tartózkodókat minél gyorsabban hazaküldhessék saját országukba. A tartományok viszont valószínűleg nem adnának ki könnyen egy olyan hatáskört a kezükből, ami fontos számukra, hiszen ez azt jelentené, hogy nem rendelkezhetnének az erőszakszervezetek, például a rendőrség felett. Ehelyett azt lehet elképzelni, hogy a tartományok elfogadják a szövetségi vezetés segítségét a deportálásokat illetően, miközben megtartják az autoritásukat és ők hajtják végre a kitoloncolásokat.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére