A Balkánnal kárpótolná az EU a britek kilépését?
2020.02.17. 06:50
Hat nyugat-balkáni ország – Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia – vezetője találkozott tegnap este Brüsszelben az Európai Unió vezetőivel: Ursula von der Leyen EB-, Charles Michellel tanácselnökkel, Andrej Plenkovic horvát miniszterelnökkel és Josep Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselővel.
A találkozás fő célja hogy a májusi zágrábi EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozó előkészítése volt, melynek fő témája az EU balkáni terjeszkedése.
A még Balkán-félsziget nem EU tagállamai közül Montenegróval, Szerbiával és Törökországgal már zajlanak a csatlakozási tárgyalások, Albánia és Észak-Macedónia pedig tagjelölt országok, azonban utóbbi kettővel Emmanuel Macron francia elnök a legutóbbi csúcson megakadályozta a csatlakozási tárgyalások elindítását. Bosznia-Hercegovina és Koszovó egyelőre nem tagjelöltek.
EU and Western Balkans leaders are meeting tonight in Brussels.
With @AndrejPlenkovic @vonderleyen @JosepBorrellF and six Western Balkans leaders we are thoroughly preparing the Zagreb summit in May #EUWesternBalkans #EU2020HR #ZagrebSummit pic.twitter.com/t9LyYI6Shj
— Charles Michel (@eucopresident) February 16, 2020
Josep Borrell a találkozót megelőzően újságíróknak nyilatkozva a vasárnapi megbeszélést a nyugat-balkáni országok európai integrációjának újabb fontos lépésének nevezte.
Kitért arra, hogy Észak-Macedónia fontos reformintézkedéseket hajtott végre főként az igazságszolgáltatás területén, amely az ország „uniós csatlakozási szándéka iránti komoly elkötelezettségéről tanúskodik”.
Elmondta, Koszovó és Szerbia esetében még időre van szükség ahhoz, hogy az EU és az két ország közötti párbeszéd felgyorsítása érdekében az unió különmegbízottat nevezzen ki.
Tájékoztatása szerint a Nyugat-Balkán országaival ápolt kapcsolatok elmélyítése a hétfői, egynapos brüsszeli Külügyi Tanács napirendjén is szerepel majd.