2025-re megszûnik Oroszország, de mi lesz Magyarországgal?
2016.02.15. 12:28
A többpólusú világrend jelenlegi tartóoszlopai – USA, Kína, EU, Oroszország, Németország - jelentősen meggyengülnek az évszázad közepére. Az amerikai székhelyű Stratfor elemzői szerint a világ 2025-re káoszba fullad.
A dokumentumban leszögezik a szerzők, hogy az előrejelzéseket nem jóslatokra alapozzák, hanem a különböző nemzetközi kapcsolatokban jelentkező trendek és folyamatok elemezésére.
A szenvedő Európa
Európa megosztottsága állandósulni látszik, és sohasem fogja visszanyerni a tavalyi pénzügyi válság előtti erejét.
A nemzetek egyre nagyobb mértékben folyamodnak majd protekcionista lépésekhez és ezen kívül igyekeznek majd még jobban megerősíteni a határaikat, ami már el is kezdődött, amikor Európa a második világháború utáni legnagyobb menekültválsággal küzd.
A Visegrádi koalíció, élén Lengyelországgal folytatni fogja erősödését, de kulcsfontosságú játékossá is válik, ahogy változatosabbá teszi a kereskedelmi kapcsolatait. Mindez Oroszország meggyengülésével egy időben végbemenő folyamat. Lengyelország lesz a vezetője egy olyan Oroszország-ellenes koalíciónak, mely az évtized első felében jön majd létre, és Magyarország is tagja lesz.
Ez a szövetség az évtized második felében jelentős szerepet fog játszani Oroszország határainak átrajzolásában és az elveszített területek visszaszerzésében”
- figyelmeztet a Stratfor.
Nyet Rosszijszkaja Fegyeracija
Oroszország, a ma ismert formájában megszűnik létezni, az elkövetkezendő években még szegényebbé, még agresszívabbá, és leginkább autokratává fog válni.
Ezen túl, Oroszország megpróbálja egy koherens entitásba visszaolvasztani a volt szovjet köztársaságokat, hogy így odázza el a demográfiai gondokat és bővítse a piacát.
Ám a mértéktelen katonai kiadások, a csökkenő olajár és a belpolitikai válságok egyre jobban meggyengítik a föderációt, mely képtelen lesz ellenőrzése alatt tartani a csatlósait.
Arra számítunk, hogy jelentősen csökkenni fog Moszkva tekintélye, ami Oroszország formális és informális feldarabolódásához fog vezetni. Valószínűtlen, hogy az Orosz Föderáció fennmaradhat majd a jelenlegi formájában”.
Átrendeződések a világban
Az elemzés Magyarországra vonatkozó részei meglehetősen anakronisztikusak, leginkább a magyar, lengyel, román revizionizmust vetítik elő: az olyan országok, mint Románia, Magyarország és Lengyelország megpróbálják majd visszaszerezni az Oroszország által a történelem különböző időszakaiban megkaparintott területeket.
- Törökország világhatalmi szerepe megkérdőjelezhetetlenné válik, a térség egyik katalizátorává fog előrelépni.
- A most megállíthatatlannak tűnő kínai gazdaság megtorpan, nem lesz a globális növekedés dinamikus motorja.
- Japán katonailag egyre inkább felértékelődik, visszaszerzi regionális hatalmi pozícióit.