Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

2019 õszén több mint kétszázezer migránstól szabadulhat meg az Egyesült Államok

888.hu

2018.01.09. 23:38

A hondurasiak és a nicaraguaiak után újabb csoportnak kell elhagynia az országot, mivel lejár a védett státusza.
WASHINGTON, 23:38

Az amerikai kormány 2019 szeptemberéig szabott határidőt az Egyesült Államokban tartózkodó, átmeneti védett státuszt élvező 200 ezer salvadori állampolgárnak az ország elhagyására vagy helyzete legalizálására.

A kormányzat álláspontját a belbiztonsági minisztérium ismertette hétfőn nyilvánosságra hozott közleményében – írta az MTI.

A közép-amerikai El Salvadorból érkezetteknek az amerikai kormányzat a 2001-es salvadori földrengéskor biztosított átmeneti védett státuszt (TPS). Az érkezők tartózkodási és munkavállalási engedélyt kaptak. A különleges engedély időtartama hétfőn járt le, és a belbiztonsági minisztérium közleménye szerint nem meghosszabbítható. A kormány 2019 szeptemberéig adott határidőt a salvadoriaknak arra, hogy elhagyják az Egyesült Államokat, vagy legalizálják helyzetüket. Amennyiben ezt nem teszik meg, kitoloncolják őket az országból.

Washington már korábban megszüntette a Haitiból és Nicaraguából érkezettek tízezreinek átmeneti védett státuszát. A közép-amerikai országokból természeti katasztrófa elől menekülőknek adták meg ezt a különleges engedélyt.

Az Egyesült Államok elhagyásának időpontjaként megjelölt dátumot indokolva a belbiztonsági minisztérium közleménye hangsúlyozza: a különleges védelmi státusz azért nem szűnik meg 2019. szeptember 9-e előtt, hogy az érintettek nyugodt körülmények között rendezhessék sorsukat, ahogyan a dokumentum fogalmaz: "az átmenet rendezett legyen". A közlemény ugyanakkor leszögezi:

a 2001-ben történt földrengések okozta körülmények nem állnak fenn többé... a jelenlegi TPS-státusznak véget kell vetni".

Az említett különleges státuszt élvező salvadoriak elsöprő többsége a kaliforniai Los Angelesben, a texasi Houstonban és New Yorkban él, 10 százalékuk – a Migrációs Tanulmányok Intézetének adatai szerint – amerikai állampolgárral kötött házasságot. Negyedük jelzáloghitellel is rendelkezik.

Az átmeneti védett státuszt 1990-ben hozták létre, kizárólag olyan országok állampolgárainak, akiknek hazájában háborús viszonyok uralkodnak, vagy természeti katasztrófák és járványok pusztítanak. Eddig 10 országból mintegy 300 ezer embernek adták meg ezt a kivételezett státuszt, a többi között nepáliaknak, dél-szudániaknak, nicaraguaiaknak, haitiaknak. A legnagyobb csoportot a salvadoriak képviselik, mintegy 200 ezer menekülttel.

A kanadai kormány azt nyilatkozta, hogy felkészülnek a salvadoriak fogadására, hiszen komoly esély van rá, hogy amennyiben sokakat kitiltanának az Egyesült Államokból, akkor az USA északi szomszédjában keresnek menedéket – írja a France24 az AFP-re hivatkozva.

Salvador kormánya eddig semlegesen reagált a fejleményekre. Az ország elnöke, Salvador Sánchez Cerén az USA közeli szövetségese egyike volt azoknak, akik támogatták az amerikai kormányt és Izraelt az ENSZ-ben, amikor az USA elismerte a várost a zsidó állam fővárosaként. Így vélhetően bármi is fog történni a salvadori migránsokkal, amíg Cerén marad az államfő, addig Salvador nem avatkozik közbe, és az amerikaiakra hagyja a döntést.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére