150 migránssal se tudnak mit kezdeni a franciák, nemhogy még többel
2018.09.27. 17:38
A tolerancia, a nyitottság és haladás jelszavainak hangos ismételgetése úgy tűnik, semmire sem elég, amikor konkrét problémákat kellene megoldani. Ezt tökéletesen jelzi egy francia kisváros esete, ahol 150 migráns miatt áll a bál.
Patrice Bessac kommunista városvezető a prefektúrával két és fél éve tartó eredménytelen párbeszéd után szerdán döntött az önkényes házfoglalásról, rendeletet is kiadott a felnőtt-továbbképzési ügynökségnek (Afpa) az általa irányított Montreuil-ben található üres épületének lefoglalására.
Az 1500 négyzetméteres alapterületű irodaházba 150, többségében mali munkavállalót költöztettek át az önkormányzat munkatársai a városi munkásszállásról, ahol az emberek egy része évtizedek óta élt.
A munkásszállót így jellemezte a polgármester:
patkányok mászkálnak az alvó embereken, időnként fekália esik le a plafonról, amikor tusolnak, ez méltatlan"
A 150 főre tervezett állami munkásszállón a Le Monde szerint több mint négyszáz embert szállásolnak el, az emberek egy része a folyosókon kempingágyakban alszik, havi 140 euróért. A létesítményt az állam által 1962-ben alapított Coallia nevű egyesület működteti, amely országszerte 23, bevándorlóknak fenntartott szállót kezel.
Jean-Francois Carenco, a szervezet elnöke sértőnek nevezte a polgármester döntését.
Tény, hogy a lényeget illetően Patrice Bessac-nak igaza, de felhasználja a lakóinkat. Két éve nem hajlandó egy telket rendelkezésünkre bocsátani, amelyre szükségünk lenne a lakók elszállásolására, amíg felújítjuk a munkásszállót. Kérni fogom az államtól, hogy foglalják le a telket"
– mondta Jean-Francois Carenco, aki korábban a Párizs környéki Ile-de-France régió prefektusa volt.
A munkásszállót 2013-ban elkezdték rendbe hozni, de a munkálatok egy ideje leálltak. A Le Monde szerint az önkormányzati telkeken felépített két új szállót 2016-ban átadták, és két másik is épül, több hónapos késéssel. Az ominózus munkásszálló renoválása viszont teljesen leállt, miután a lakókat nem helyezték át máshova.
A prefektúra a francia hírügynökség megkeresésre "nagyon határozottan elítélte" az önkormányzat lépését, amely a hatóságok szerint nem felel meg a biztonsági előírásoknak, s ezért jogi lépéseket helyezett kilátásba. Az épületet jelenleg rohamrendőrök és csendőrök veszik körül.