Nő a balliberális médiumok száma 2010 óta
2020.09.30. 11:02
A Médianéző Központ által kiadott tanulmány átfogó képet ad a magyar sajtó helyzetéről, rámutatva, hogy
Azok száma, akik egyaránt tájékozódnak mindkét oldal médiumaiból, majdnem hatmillió fő, azaz a választópolgárok legalább 75 százalékához garantáltan mindkét politikai oldal nézetei eljutnak.
Kimutatták, hogy a magyar médiapiacon rendszeresen jelennek meg új sajtótermékek.
2020-ra 33-ról 48-ra emelkedett, ami 45 százalékos bővülést jelent.
Megírták, hogy Magyarország legjelentősebb médiavállalkozásai – a kormányhoz való viszonyuktól függetlenül –
Továbbá az elemzésben hangsúlyozták, hogy
A média szereplői vagy az ott megnyilvánulók ugyanis előszeretettel közölnek olyan tartalmakat, amelyek sértik az emberi méltóságot, közösségek vallási meggyőződését, de még a hatalom erőszakos megdöntésére való felhívástól sem riadnak vissza.
A függetlenséggel kapcsolatban megemlítik, hogy
Ezzel szemben az Európai Unió számos tagállamának médiahatóságai a kormányoknak, gyakran egyenesen minisztériumoknak alárendelve működnek.
A Médianéző Központ a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa határozatainak vizsgálatából egyértelműen megállapítja, hogy a magyar médiahatóság gyakrabban és súlyosabban bünteti a konzervatív médiát, mint a balliberálist. A független médiahatóság által 2012 és 2020 között szankcionált esetek több mint kétharmada volt jobboldali, míg egyharmadánál kevesebb volt balliberális médiumhoz köthető, a kiszabott pénzbüntetések 66 százalékát, vagyis 357 millió forintot konzervatív, míg csupán 34 százalékát, azaz 183 millió forintot kellett balliberális médiumnak kifizetnie.
A kormányzati tájékoztatással kapcsolatban megemlítik a kormányinfót, ahol a balliberális és a jobboldali médiumok képviselői bármilyen kérdést szabadon feltehetnek.
A Médianéző Központ elemzésében arra is felhívják a figyelmet, hogy
A közszolgálati médiumok kormányok iránti politikai elfogultságát világ- és Európa-szerte – így Magyarországon is – folyamatosan bírálatok érik. A Médianéző Központ kiemeli, hogy noha a legnagyobb figyelem általában a közszolgálati médiára irányul, a 2019-es választás után a főváros és kerületeinek nagy része, valamint a 23 magyarországi nagyvárosból tíz a politikai ellenzék felügyelete alá került, ami a legtöbb helyen főszerkesztőváltással járt, és