Erősödik a szuverenitás iránti igény a járvány utáni új világban
2021.04.06. 11:20
A Kavosz Zrt. vezérigazgatója a Magyar Nemzetnek az újraindításról szólva elmondta, hogy azt tudatosan, megfelelő sebességgel kell végrehajtani.
A legfontosabb az emberi élet védelme, ehhez kell a vakcina, és fontos, hogy minél magasabb átoltottsággal beindulhasson a fogyasztás, ezzel pedig a gazdaság egésze. De nagyon fontos az is, hogy egy új világra, új gazdasági és üzleti lehetőségekre kell készülnünk mikro- és makrogazdasági szinten egyaránt. A járvány előtti világ már a múlt, a járvány utáni világ pedig komoly lehetőségeket hozhat”
– fogalmazott.
Krisán László szerint ez már a második válság egy évtizeden belül, és be kell látni, hogy aggasztó a vállalati felkészülés a válsághelyzetekre. Elmondta, „ideje levonni végre a következtetéseket, és a jövőben tudatosan kell tervezni, fegyelmezett gazdálkodást kell folytatni, és legfőképpen okosan kell tartalékolni. Minden cégnek kell, hogy legyen stratégiája és ehhez pénzügyi tudatossága”.
Arra a kérdésre, hogy megvannak-e azok a makrogazdasági eszközök, amelyek kellő támogatást nyújtanak az új versenyben, Krisán azt mondta,
„Tavaly 5,1 százalékkal csökkent a magyar GDP. Ez persze komoly zsugorodás, de még így is jobb eredmény, mint az Európai Unió 6,4 százalékos átlagos visszaesése. Egy ilyen szokatlan, ismeretlen válsághelyzetben egyébként szerintem minden fundamentum játszik. A hazai kkv-szektor motivált, a cégvezetőkben van tenni akarás” – jelentette ki.
Az új kihívásokról szólva elmondta, az egyik ilyen az infláció, ugyanis a válság miatt rengeteg pénz került a gazdaságokba, ami óhatatlanul az árak emelkedéséhez vezet.
Az újranyitás után hihetetlen mértékben megugrik a lakossági kereslet. Ugyanakkor lerövidülnek, így megdrágulnak az ellátási láncok, és az olajárak sem lesznek többé ennyire alacsonyan. A modernizáció magasabb tudást igénylő, azaz drágább munkaerőt igényel, és a beinduló beruházások szintén komoly munkaerőt fednek le, ami növekvő béreket eredményez”
– vélekedett.
Krisán László szerint fontos volt, hogy a kormány a magyar gazdaság motorját jelentő nano-, mikro-, kis- és középvállalkozások, vagyis a mintegy nyolcszázezer hazánkban működő cég problémáit, kéréseit meghallgatva, a kamarák és vállalkozói képviseletek javaslatait figyelembe véve hozta meg azokat a döntéseket, amelyek révén az érintettek segítséget kapnak ezen időszak átvészeléséhez.
Elmondása szerint a gyors felfutást látja az egyetlen lehetőségnek, a tartós bővülésre ugyanakkor önmagában nincs garancia, azért meg kell dolgozni.
A teljes interjú ITT olvasható.