A Gazprom nem szórakozik: újabb gázvezetéket zártak el
2022.05.13. 12:10
–írta az Euronews.
A vezeték lengyelországi működtetőjével szemben Moszkva szankciókat vezetett be, az energiaárak hétről hétre emelkednek, a döntéssel pedig egy újabb utánpótlási vonal szűnt meg.
Moszkva két héttel ezelőtt egyoldalúan elzárta a Lengyelországba és Bulgáriába vezető gázvezetéket, így mindkét ország alternatív megoldásokat keres a gáz pótlására.
Lengyelország panasszal élt, szerintük ugyanis a gázszállítás leállítása orosz részről szerződésszegés.
A Gazprom szintén hasonlót állít: az orosz energiaóriás szerint az európai országok azzal vétettek, hogy a szankciók miatt nem engedik a gázvezetékek karbantartását, valamint, hogy részt vegyen azoknak a cégeknek az életében, amelyekbe részvényesként befektetett.
Németország – mivel érzékenyen érinti a Jamal-vezeték leállítása – elítélte az orosz Gazprom döntését.
Összességében el kell mondanunk, hogy a helyzet olyan mértékben romlott, hogy több helyen is valósággá vált a gáz és az olaj fegyverként való alkalmazása.”
– idézi Robert Habeck-et, Németország gazdasági és klímaügyi miniszterét a The Wall Street Journal.
Habeck szerint az orosz szankciók célja a gázárak felhajtása.
Ezeket a mennyiségeket a gázpiacon alternatív szállítóktól lehet beszerezni – mondta.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön közölte, hogy nem lehet üzletelni a szankciókkal sújtott cégekkel, amelyek nem vehetnek részt az orosz gázszállításban, de más cégek megtehetik ezt.
Az északnyugat-európai benchmarknak számító
Bár a gázárak a márciusi csúcsok alatt vannak, továbbra is több mint négyszer olyan magasak, mint egy évvel ezelőtt, ami növeli az inflációs nyomást, ami a központi bankokat a monetáris politika szigorítására készteti.
A Reuters csütörtökön arról írt, hogy Oroszország egyik válaszlépése a finn NATO-csatlakozáshoz már ma érvénybe léphet, ugyanis egy finn lap arról ír vezető finn politikusokra hivatkozva, hogy már pénteken felfüggesztheti a Gazprom a Finnország felé irányuló gázszállításokat.
A Finnországban felhasznált gáz nagy része Oroszországból származik, de a gáz az ország éves energiafogyasztásának csak mintegy 5%-át teszi ki.
A gázellátás nagy részének elvesztése azonban azt jelentené, hogy az olyan ipari óriásoknak, mint a Neste és a Metsa, valamint más erdészeti, vegyipari és élelmiszeripari vállalatoknak alternatív energiaforrásokat kellene találniuk, vagy át kellene alakítaniuk termelésüket.
Május 5-én a finn kormány közölte, hogy felkészült arra a lehetőségre, hogy keleti szomszédja május végén leállítja a gázszállítást, válaszul arra, hogy Finnország nem hajlandó eleget tenni az orosz követelésnek, miszerint a gázfizetéseket rubelben kell teljesíteni.