Figyelmeztették az EU-t: az orosz olajat nincs mivel helyettesíteni
2022.04.12. 11:20
Hétfőn Bécsben az Európai Unió tisztviselői megbeszélést tartottak a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) képviselőivel. Az EU-s bürokraták a csoportot a termelés növelésére szólították fel, ugyanis a tömb az orosz olajjal szembeni esetleges szankciókat fontolgatja. Az OPEC azonban nem azt a választ adta, amire a jóemberekedők minden bizonnyal hallani akartak.
Közölték ugyanis, hogy
Jelezték továbbá, hogy nem fognak több olajat szivattyúzni.
A jelenlegi és jövőbeli szankciók vagy más önkéntes intézkedések következtében potenciálisan napi több mint 7 millió hordónyi orosz olaj- és egyéb folyadékexportot veszíthetünk el.”
– mondta Mohammad Barkindo OPEC-főtitkár a Reuters szerint.
Barkindo hozzátette,
A tárgyaláson az EU képviselői arra is rámutattak, hogy az OPEC-nek felelőssége van a kiegyensúlyozott olajpiacok biztosításában. Az OPEC eddig ellenállt az Egyesült Államok és a Nemzetközi Energiaügynökség felhívásának, hogy több nyersolajat szivattyúzzon az árak csökkentése érdekében, amelyek a múlt hónapban 14 éves csúcsot értek el, miután Washington és Brüsszel szankciókat vezetett be Moszkva ellen Oroszország ukrajnai háborúját követően.
A Reuters által látott OPEC-dokumentum szerint az EU a találkozón azt kérte, hogy az OPEC több kitermelést biztosíthatna tartalékkapacitásaiból. Barkindo viszont közölte, hogy a jelenlegi rendkívül volatilis piac az OPEC ellenőrzésén kívül eső „nem alapvető tényezők” eredménye, és jelezte, hogy a csoport nem fog több olajat kitermelni.
Az EU óvatos
Múlt héten az Európai Parlament (EP) nagy többséggel elfogadott állásfoglalásában a képviselők szankciókat követelnek Oroszország ellen, köztük teljes embargó bevezetését az orosz olaj-, szén-, nukleáris üzemanyag- és gázimportra vonatkozóan.
Az EP szerint az embargót olyan tervnek kell kísérnie, amely biztosítja az EU energiaellátásának biztonságát. A testület hozzátette:
„Olyan stratégiát is ki kell alakítani, amely lehetővé teszi a szankciók visszavonását abban az esetben, ha Oroszország lépéseket tesz Ukrajna függetlenségének, szuverenitásának és területi integritásának helyreállítására nemzetközileg elismert határain belül, és teljesen kivonja csapatait az ország területéről”.
A Fidesz európai parlamenti képviselői a csütörtöki szavazáson is határozott nemmel szavaztak arra a javaslatra, hogy embargót vezessenek be az Oroszországból érkező gázra, kőolajra és nukleáris üzemanyagra – derült ki Gál Kinga fideszes EP-képviselő Facebook-oldalán megjelent közleményéből.
Gál Kinga azt írta: egy ilyen intézkedés „megölné” a magyar gazdaságot, a magyar családokkal fizettetné meg a háború árát, ezért ezeket a javaslatokat határozottan elutasították.
Kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, elítéljük az orosz agressziót, ezért az európai egység érdekében az EP-határozatot a végszavazásnál támogatni fogjuk. Mindezt úgy tesszük, hogy elutasítjuk a gáz és kőolaj, valamint az atomenergia békés célú felhasználását célzó embargó bevezetésére vonatkozó javaslatokat az Európai Parlamentben és minden uniós intézményben.”
– fogalmazott a politikus.
Az uniós tagországok külügyminisztereinek hétfői ülésén nem született döntés az orosz kőolaj- és gázimport szankcionálásáról, jóllehet, a szankciók bevezetésének lehetősége szerepel az Európai Unió „asztalán” – közölte ki az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Luxembourgban hétfőn.
Josep Borrell, a Külügyek Tanácsának megbeszélését követő sajtótájékoztatóján közölte: az Európai Unió eddig bevezetett szankciói jelentős hatással vannak orosz gazdaságra, de további tárgyalás szükséges arról, milyen intézkedések hozhatók még a jövőben.
Küzdeni kell a nagymértékű, orosz energiától függés mihamarabbi megszüntetéséért, új beszállítókat kell találni, és a megújuló energiaforrások bevezetésére kell törekedni – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
Magyarország az energiaellátását a jövőben is biztosítani fogja, így nem szavaz meg olyan javaslatot, mely akár a kőolaj-, akár a földgázszállításokra vonatkozó szankciókat tartalmazna – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Luxembourgban, az uniós tagországok külügyminiszterei ülésének szünetében hétfőn.
Szijjártó Péter magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: Magyarország nem engedi meg senkinek sem, hogy a háború árát a magyar emberekkel fizettessék meg.
Magyarország energiaellátásának biztonsága szempontjából semmilyen kompromisszumra nem vagyunk hajlandóak.”
– fogalmazott a miniszter, majd hozzátette: a kőolaj- és földgázimportra vonatkozó szankciók a magyar gazdaságot leállítanák, aránytalan károkat okoznának Magyarország számára.