Orbán Viktor: A választás tétje a béke és a biztonság
2022.03.27. 09:30
A NATO magáévá tette azt a magyar álláspontot, hogy szervezeti szinten nem küld katonát Ukrajnába, de a tagjai számára külön-külön nem is tiltja ezt meg”
– mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban. A kormányfő hozzátette, hogy arra a megállapodásra jutottak, hogy az országok egyénileg azt tehetik, amit jónak látnak.
A légtérzárról a miniszterelnök azt mondta, hogy „az egy szép kifejezés, de valójában légi háborút jelent, tehát aki légtérzárat akar az valójában azt mondja, hogy vegyünk részt egy légi háborúban”.
Az EU-csúcsról szólva a kormányfő felidézte, hogy az unió szankciós listákat fogadott el, de ezeket csak akkor lehet elfogadni, ha minden tagország elfogadja. Ha egy tagország is tiltakozik a javaslat ellen, azt elvetik. Ilyen javaslat volt a gázszállítás megszüntetése Oroszország irányából. Ezzel Németország is egyetért.
A miniszterelnök emlékeztetett: a magyar olajszállítások 65, a gázszállítás 85 százaléka érkezik Oroszországból.
Tehát számunkra nem az a kérdés, hogy kicsit többet fizetünk-e a gázért, vagy az olajért, hanem, hogy jön-e vagy sem. Az a kérdés, hogy megáll-e a gazdaság, vagy sem. Ha teljesítenénk, az ukránok kérését az azt jelentené, hogy magyar gyárakat kell bezárni és megnőne a munkanélküliség”
– fogalmazott Orbán Viktor.
Mi megteszünk minden tőlünk telhetőt Ukrajnáért, hiszen például befogadunk 500 ezer menekültet, de azt nem kérhetik, hogy úgy segítsük őket, hogy közben tegyük tönkre magunkat”
– tette hozzá.
Szóba került Zelenszkij ukrán elnök Magyarországnak szóló üzenete az EU-csúcson. Erről a miniszterelnök úgy tartja, hogy megérti az ukrán államfő hangnemét, hiszen egy háborús helyzetben nem lehet elvárni az árnyalt megfogalmazást.
Ebben az esetben Magyarország és a többi ország feladata is, hogy megértessék az ukránokkal, hogy segítünk, amiben tudunk, de elsődlegesen minden ország a saját érdekeit kell szem előtt tartania”
– hangsúlyozta Orbán Viktor.
Ha az a kérdés, hogy kinek az oldalán állunk, akkor arra a válasz egyértelmű, mi a magyarok oldalán állunk. Nekünk azt kell világossá tenni, hogy mi magyarok vagyunk, és mi a magyarbarát politikát folytatunk.
Bár ezt a baloldal próbálja bemocskolni, folyamatosan támadja a nemzetpolitikánkat. De mi tudjuk, hogy a lényeg a nyugalom, hiszen jelen pillanatban érzelmi zsarolás is zajlik, ezt teszi az ukrán elnök is. Veszélyes korban élünk, így tényleg nagyon fontos, hogy nyugodtak legyünk, és megfontoltan döntsünk minden kérdésben”
– emelte ki.
A kormányfő szerint az Európai térben sajátos, és erőteljes hangja van, pedálul a genderkérdésben is. A választásnak is fontos kérdése, hogy megmarad-e ez az erőteljes hang, vagy engedünk a Nyugat nyomásának. A közelgő választásról elmondta, hogy a tét az, hogy visszamegyünk a Gyurcsány korszakba, vagy előre megyünk.
A mi üzenetünk egyértelmű, csak mi tudjuk biztosítani a béket és a nyugalmat ebben a háborús helyzetben”
– hangsúlyozta.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy valóban megkongatták a vészharangot élelmiszerhiány-ügyben, és még Európában is ettől tartanak.
Ukrajna és Oroszország a világ gabonakereskedelmének tekintélyes részét teszik ki. Az arab tavasz is éhséglázadásként kezdődött”
– tette hozzá.
A gabona hiánya egész nagy térségeket és kontinenseket is képesek destabilizálni”
– mondta a kormányfő, majd hozzátette: „a lehetséges élelmiszerhiány közvetlen kapcsolatban van az élelmiszerhiánnyal”.
Nekünk is észnél kell lennünk, mivel a magas árak miatt kiszippanthatják a hazai élelmiszertermékeket, ezért kellett exporttilalmat elrendelni”
– mondta a kormányfő. A magyar rendelkezés nem elvesz valakitől, hanem kifizeti azt, ha szükséges, ez ellentétes egyébként az uniós rendeletekkel.
Az energiaárakról azt mondta, hogy az már a háború előtt nőtt, de jelentős része az uniós áremelésből származott. Orbán Viktor szerint fel kell függeszteni a mesterséges brüsszeli áremelések politikáját. Ettől epét hánynak Brüsszelben, de eltelik egy-két hónap, hogy belássák a mesterséges áremelések politikájának a kudarcát.
Az európai infláció okai között 50 százalékban az energiaáremelések állnak – írta meg az Origo.hu.