Megalázták a kijevi családot, mert Mercedesszel menekült a háború elől
2022.03.11. 08:40
Nem éppen ilyen fogadtatásra számított, miután hat gyermekével és egy unokájával több, mint kétezer kilométert tett meg a háború elől menekülve. Kétségtelen, egy lepusztult UAZ helyett Mercedesszel jött, s úgy látszik, ezzel rossz pontokat szerzett az ukrán menekültekkel foglalkozó brit bevándorlási tisztviselőnél. A 45 éves Vadim feleségével, Olenával, valamint hét gyermekével – 23 éves lánya várandós – vágott át Európán, és a hosszú úton a kocsiban aludtak. A brit határőrök azonban közölték vele, hogy nem kaphatnak vízumot, mert nincsenek rokonaik az Egyesült Királyságban.
– „Megdöbbenve hallottam a tisztviselő megjegyzését” – nyilatkozta a MailOnline-nak Vadim Csernec. – „Azt hittem, hogy a britek szívesen fogadnak bennünket, de megsértettek, fogalmuk sincs milyen borzalmakon mentünk keresztül. Alig tudtuk elhagyni Kijevet, az életünket veszélyeztettük, a gyerekek szörnyű dolgokat láttak. Meg akartunk tanulni angolul, és itt építettük volna fel az életünket, amíg biztonságosan vissza nem térünk Ukrajnába. Nincsenek rokonaim Nagy-Britanniában, és nem ismerek senkit, aki támogatna minket, de nem értem, hogy a kormány miért nem változtatja meg a szabályokat.”
Az elutasítás után a család újra számba veszi a lehetőségeket, hogy melyik ország felé induljanak el. Szerencsére anyagilag rendben vannak, hiszen a családfő üzletember és egyelőre egy francia szállodában maradnak.
A 22 éves kijevi Alena Szemenova és a 40 éves Tatjana Cibanjuk is – vízum híján – a calais-i kompkikötőnél volt kénytelen visszafordulni. A két nő Szemenova keresztszüleihez, Glasbury-on-Wye-be készült. Ám amikor azt mondták, hogy menedékjogot kérnek, a brit határőr csak a vállát vonogatta.
– „Nem értettük, mi történik, őrizetbe vettek bennünket mint valami bűnözőket” – mondta Alena. – „Hajnali egykor, amikor a komp már indult volna, odajött egy határőr tiszt és közölte, hogy nem mehetünk, mert nincs brit vízumunk.”
Az ehhez hasonló incidensek valószínűleg heves vitákat szítanak a második világháború utáni legnagyobb menekültválság kezelése során. Annál is inkább, mert kiderült, hogy a Nagy-Britanniában dolgozó ukránok ezrei nem tudták és tudják áthozni szeretteiket. Vasárnapig mindössze 50 sürgősségi vízumot adtak ki, annak ellenére, hogy több mint 13 ezren jelentkeztek az Egyesült Királyságba a háború első hetében.
Kevin Foster bevándorlási miniszter pedig azt állította, hogy a kormány azért utasította el a menekülteket, mert egyesek hamis dokumentumokat használtak. Priti Patel belügyminiszter programja a képviselők ellenállásába ütközött, kiderült, hogy csak az állandó brit tartózkodási engedéllyel rendelkező ukránok találkozhatnak újra a menekülő rokonokkal. Megerősítették, hogy a munkavállalási vízummal rendelkezők ki vannak zárva a rendszerből. A belügyminisztérium hangsúlyozta, hogy a jelenlegi menekültprogramot biztonsági garanciákkal kell ellátni, hogy megakadályozzák orosz ügynökök vagy bűnözők belépését.
A papírok nélküli érkező illegális bevándorlókkal szemben mintha nem lennének ennyire szigorúak a brit hatóságok...