Kivizsgálja-e az új momentumos vezetőség Cseh Katalin ügyét?
2021.12.09. 11:50
Azok a régi szép idők – tartja a mondás.
Emlékezzünk bátran vissza.
Fekete-Győr András, a Momentum exelnöke idén márciusban a Hír TV-ben
Aztán borult a bili. Nyáron az Anonymus-álarcos figura nyilvánosságra hozta a momentumos Cseh Katalinhoz köthető cégek ügyeit, amelyek összességében 4,8 milliárd forintnyi uniós pályázati pénzhez juthattak hozzá.
Fekete-Győr azonban a Pride-on azt mondta, hogy nem indítanak vizsgálatot Cseh Katalin céges ügyeivel kapcsolatban.
Szerdán jött a hír, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozói házkutatást tartottak a Cseh Katalin cégügyeihez kapcsolódó egyik telephelyen, Vácott, a Nádas utca 2. szám alatt. A Mandiner egyik olvasója képeket is küldött az intézkedésről.
A pártnak új vezére van, méghozzá Donáth Anna EP-képviselő személyében, akit Fekete-Győr András bukását követően választottak meg a párt tisztújító küldöttgyűlésén. Mint ismeretes, Fekete-Győr András a baloldali előválasztás után távozott a posztról. Azért váltották le, mert a Gyurcsány-show-ban csak a szavazatok 3,39 százalékát kapta.
Donáth Anna nem szereti a korrupciót. Elítéli. Épp a minap a következő szöveget írta a Facebook-oldalára, miután Márki-Zay Péterrel találkozott:
Kaptam tőle egy kék szalagot is, ami az elmúlt időszakban a korrupcióellenes küzdelem egyik szimbólumává vált. Az már a zuglói előválasztáson, Hadházy Ákos támogatása kapcsán kiderült, hogy mennyire hasonlóan gondolkodunk a korrupcióellenes harcról, és arról, hogy csak akkor győzhet jövőre az ellenzék, ha tényleg a tiszták koalícióját hozza létre”
– írta, hozzátéve: „kormányváltás után azonnal meg kell tisztítanunk a korrupciótól a minisztériumokat is”.
De vajon a saját pártját megtisztítja-e?
Kérdéseinket elküldtük a Momentumnak:
- Cseh Katalin korrupciógyanús botránya összeegyeztethető-e a Momentum korrupcióellenes állásfoglalásaival?
- Tesz-e különbséget a Momentum aközött, hogy kinek a korrupciós ügyeivel foglalkozik, és kiével nem?
- Tervezi-e az új elnök belső vizsgálat indítását Cseh Katalin botránya miatt? Amennyiben igen, kizárnák-e a pártból Cseh Katalint?
Cseh Katalin EP-képviselőt is felkerestük. Arra voltunk kíváncsiak, hogy
Természetesen a válaszokat is közzétesszük.
A Cseh Katalin-ügy fontosabb állomásai:
- 2021. július 18-án a bennfentes.net portál szerkesztőségébe érkezett egy titokzatos csomag, amelyben egy felvétel volt. Azon egy „Anonymous-maszkos” alak azt ígérte, lebuktat egy kétszínű politikust.
- Hamar kiderült, hogy a maszkos alak Cseh Katalinra gondolt. A Cseh által 2018-ig vezetett Pannónia Nyomda Kft. és az ahhoz köthető egyéb vállalkozások összesen 4,5 milliárd forintnyi uniós támogatást szereztek.
- Megszólalt Cseh Katalin, aki azt állította, hogy „a propagandamédiában összeadták az ugyanabba az ipari parkba bejegyzett összes cég és vállalkozás által elnyert uniós támogatást, ahol az a nyomda is működik, amit egykor édesapám vezetett”.
- Az Origo kiderítette, hogy a Cseh Katalinhoz köthető cégek között összetettebb kapcsolat állhat fenn, mint ahogy azt a politikus megpróbálta beállítani.
- Ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének gyanúja miatt.
- A Gazdasági Versenyhivatal elkezdte a vizsgálatot.
- A nyomdánál a Közbeszerzési Hatóság is vizsgálódni kezdett.
- Kiderült, hogy Cseh Katalinék cége az olimpiára hivatkozva adott be EU-s pályázatot, miközben épp a Momentum akarta megfúrni (sikeresen) a torna megszervezését.
- Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti képviselő bejelentette: az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is megkezdte a vizsgálódást Cseh Katalin ügyében.
- Elkezdett nyomozni a NAV.
- A Nemzeti Adó- és Vámhivatal megerősítette, hogy a testület nyomozói házkutatást tartottak a momentumos Cseh Katalinék cégügyeiben érintett egyik telephelyen.