Katari külügyminiszter: A táliboknak együtt kellene működniük a terrorizmus elleni küzdelemben
2021.08.31. 21:44
Heiko Maas német külügyminiszterrel közös sajtótájékoztatóján Száni egyben felszólította a nemzetközi közösséget az afgán civil lakosság védelmére.
Beszélt arról is, hogy a tálibok nyitottnak mutatkoztak olyan javaslatokra, amelyek értelmében egy széles körű politikai képviseleten alapuló kormányt hoznának létre Afganisztánban. Úgy fogalmazott, hogy a tálibok elismerése egyelőre nem élvez elsőbbséget, de a radikális iszlamistákkal folytatott együttműködés előnyös lehet. Ezzel összefüggésben megjegyezte, hogy folyamatban vannak a kabuli repülőtér újranyitásával kapcsolatos biztonsági és műveleti megbeszélések.
Maas a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy Németország bizonyos feltételek mellett a radikális iszlamisták hatalomra jutását követően is szeretne diplomáciai képviseletet Kabulban.
Amennyiben ez politikailag lehetséges, és a biztonsági helyzet is megengedi, akkor Németországnak is szüksége lenne ismét saját nagykövetségre Kabulban”
– mondta Maas, aki szerint jelenleg egyeztetések folynak erről a kérdésről az európai partnerekkel.
Mint mondta, egyebek mellett a német hadsereg (Bundeswehr) és kormány egykori segítőinek kimenekítése miatt is nagy szükség van diplomáciai jelenlétre a dél-ázsiai országban. „Ezzel az üggyel még sokat lesz dolgunk. Ezért van szükségünk a kapcsolatokra” – emelte ki Maas.
Németország az afganisztáni fordulatot követően záratta be kabuli nagykövetségét, és menekítette ki diplomatáit az országból.
A hatalomátvételt megelőzően Katarban folytak az egyeztetések a tálibok és Asraf Gáni volt afgán elnök kormányának képviselői között. Jelenleg Markus Potzel német diplomata folytat tárgyalásokat a tálibokkal Dohában az afgán segítők kimenekítése érdekében.
A tálib lázadók – akiket húsz évvel ezelőtt fosztott meg hatalmuktól az amerikaiak által vezetett nemzetközi katonai koalíció – augusztus 15-én néhány óra leforgása alatt harc nélkül elfoglalták Kabult, majd bejelentették, hogy véget ért a húsz éve tartó afganisztáni háború. Gáni ezt megelőzően családjával együtt elmenekült az országból, mint később kiderült, az Egyesült Arab Emírségekbe.