Az áldozatokat – akiket csak John Doe 1-ként és John Doe 2-ként azonosítottak – 13 éves korukban szervezték be szexuális célú tevékenységre.
Manipuláció segítségével arra biztatták őket, hogy
pornográf tartalmú anyagokat biztosítsanak a szexkereskedőknek egy másik közösségimédia-platformon, a Snapchaten keresztül.
A vád hozzáteszi: a videókat a Twitteren tették közzé, miközben a felperesek iskolában voltak. Az áldozatokat állítólag tájékoztatták a nyilvánosságra hozatalról, ugyanakkor a Twitter kezdetben nem volt hajlandó eltávolítani a videókat, így a bejegyzések több mint
százhatvanhétezer megtekintést és huszonkétezer retweetet gyűjtöttek össze.
Válaszul a közösségimédia-óriás indítványt nyújtott be a felperesek állításainak elutasítására, azzal védekezve, hogy a törvények szerint őt nem terheli felelősség.
Az indítvánnal kapcsolatos meghallgatásra augusztus 6-án került sor.
A Twitter azt állítja, nem tudhatta, hogy a videók szexuális célú emberkereskedelem bizonyítékai lehetnek. Ezt az érvet ugyanakkor nehéz összeegyeztetni a felperesek azon állításával, miszerint figyelmeztették a Twittert, hogy a videókat milyen körülmények között hozták létre, továbbá arra is felhívták a figyelmüket, hogy a felvételeken szereplő személyek gyermekek”
– írta Joseph Spero, az Egyesült Államok kerületi bíróságának bírája.
A Twitter megszegte a felperesekkel szemben fennálló kötelezettségét – és megsértette a különböző büntetőjogi jogszabályokat – azzal, hogy nem távolította el a videókat, miután értesítették őket, és lehetővé tette, hogy széles körben terjesszék azokat a Twitteren”
– folytatta Spero.
Ezenkívül Spero elutasította azt az állítást is, hogy a Twitter szándékosan terjesztett „szexuális jellegű privát anyagokat”, megjegyezve, hogy a közösségi oldal nem „szándékosan” jelenítette meg a videókat, azokat inkább
harmadik felek fiókjai tették közzé.
A Nemzeti Szexuális Kizsákmányolási Központ (NCOSE), amely a Haba Ügyvédi Iroda és a Matiasic cég mellett segít a felperesek képviseletében, ünnepelte az ítéletet.
Egy technológiai vállalatnak sem szabad megengedni, hogy profitáljon a gyermekek szexuális bántalmazásával kapcsolatos anyagokból”
– mondta Peter Gentala, az NCOSE vezető jogi tanácsadója.
Ez a per arra kíván rávilágítani, hogy a Twitter miként tette elérhetővé a gyermekek szexuális bántalmazásáról szóló anyagot a platformján, és hogyan profitált belőle, a nyereséget választva az emberek helyett, a pénzt a gyermekek biztonsága helyett és a vagyont az emberi szabadság és emberi méltóság rovására”
– írták.