Szijjártó: Magyarország mindent elkövet a Donyec-medencei válság rendezéséért
2021.07.22. 21:30
Rendkívül szomorúnak tartom, hogy Európában a XXI. században is még mindig vannak háborús konfliktusok. A Sztanicja Luhanszka-i átkelőhely egészen biztosan Európa legszomorúbb, leglehangolóbb pontjai közé tartozik. Mi az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának soros elnökeként mindent elkövetünk azért, hogy segítsük ennek a konfliktusnak a békés és minél gyorsabb megoldását, és igyekszünk a magunk eszközeivel hozzájárulni a minszki megállapodások teljesüléséhez”
– hangoztatta a magyar diplomácia vezetője.
Kiemelte, hogy addig is, amíg a konfliktus nem rendeződik, Magyarország igyekszik humanitárius segítséget nyújtani a térségnek. Elmondta, hogy magyar költségvetési forrásból újították fel a Sztanicja Luhanszka-i rendelőintézetet, amelynek orvosi műszereket is adományoztak. Kiemelte, hogy a rendelőintézet mintegy tízezer környékbeli lakó orvosi ellátását biztosítja.
Emlékeztetett, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ukrajnai megfigyelői missziójának 21 magyar tagja van. „Ezt a részvételünket és hozzájárulásunkat is fenntartjuk, továbbá az Európa Tanács ukrajnai akcióprogramjához 140 ezer eurós támogatást biztosítottunk” – tette hozzá Szijjártó Péter.
A tárcavezető reményét fejezte ki, hogy a hétköznapi emberek életét megszomorító háborús helyzet mihamarabb megoldódik.
Dmitro Kuleba emlékeztetett, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és ő maga is amellett van, hogy az Ukrajnába érkező magas szintű vendégek a saját szemükkel, a helyszínen kapjanak képet arról, milyen erőfeszítéseket tesz az ukrán vezetés a térség védelmére és a helyreállításokra, miként támogatja az itt élőket.
Magyarország támogatja Ukrajna területi épségét, jelentős létszámmal van jelen az EBESZ ukrajnai megfigyelői missziójában is, Ukrajna pedig hálás ezért a támogatásért”
– jelentette ki. Hangsúlyozta, hogy a mostanihoz hasonló látogatásoknak köszönhetően tudja Kijev a Donyec-medencei és a krími ideiglenesen megszállt területek kérdését magas szinten napirenden tartani. „Ez segít nekünk abban is, hogy mozgósítsuk a nemzetközi közvéleményt a megszállt területek felszabadításának és a frontvonal mindkét oldalán lakók életkörülményeinek támogatása mellett” – tette hozzá az ukrán külügyminiszter.