Dömötör Csaba: A nemzeti konzultációban is helyet kap az oltóanyaggyár ügye
2021.07.12. 20:30
Dömötör Csaba elmondta:
Az ilyen konzultációk mindig megerősítették a kormányzati döntések alapjait, ezért is biztatunk mindenkit arra, hogy mondja el véleményét.”
A kormány mintegy 55 milliárd forintot biztosít az oltóanyaggal kapcsolatos hazai kutatásokra, fejlesztésekre és a gyár felépítésére – jelezte az államtitkár.
Dömötör Csaba szerint az elmúlt hónapok egyik fontos tanulsága, hogy krízishelyzetben felértékelődik az önellátás, a saját lábon állás képessége.
Ez járvány idején igaz a védőfelszerelésekre, és kiváltképp igaz az oltóanyagokra. Mindannyian emlékszünk rá, milyen intenzív verseny bontakozott ki a világ gyakorlatilag minden országa között, hogy minél előbb minél több vakcinához jusson”
– mondta, hozzátéve: Magyarország eredményes volt ebben a versenyben, ennek is köszönhető, hogy az uniós országok védettségi sorrendjében a másodikok vagyunk. Ezért indulhatott újra hamarabb az élet hazánkban – mondta.
Hosszú távon azonban – folytatta – meg kell teremtenünk az önellátás képességét is. Ezt szolgálja majd a debreceni oltóanyaggyár, amely óriási előrelépést jelent abban, hogy jelentősen csökkentsük a külföldi gyártóktól való függésünket.
Hozzátette: jelenleg a tervezési szakaszban vagyunk, de még a nyár folyamán megtörténik az alapkőletétel. Ezt követően a tervek szerint az oltóanyaggyár már a jövő év végén megkezdheti működését.
Dömötör Csaba fontos körülménynek nevezte, hogy a gyárban többféle technológiát is alkalmaznak majd, amelyek lehetővé teszik akár magyar, akár nemzetközi fejlesztésű vakcinák gyártását.
Pósán László, a térség fideszes országgyűlési képviselője jelezte: Debrecenben nagy hagyománya van a kutatásnak, a Debreceni Egyetem (DE) egyik stratégiai területe az egészségipar fejlesztése. Ma már a felsőoktatás nemcsak az oktatás és a kutatás területe, hanem erőteljes a gazdasági élettel való kapcsolata is az innováció területén – tette hozzá, megjegyezve, hogy az országban a DE alakított ki ma is jól működő ipari klaszterhálózatot. A képviselő szerint az egyetemi modellváltás tovább segíti ennek fejlesztését.