Hitelességdeficites az ellenzéki kódex
2021.04.21. 15:00
– állította Zárug Péter Farkas, aki szerint az elmúlt harminc év bizonyítja, hogy
Mégis, egy ekkora hitelességi deficittel rendelkező ellenzéknél szerinte szükség van egy ilyen erkölcsi alapkő letételére, aminek amiatt lehet jelentősége, hogy az előválasztási cirkuszt kordában tarthassák.
A politológus szerint bármilyen etikai kódex mindig önkéntes vállalás az azt elfogadók, illetve annak a közösségnek a számára, amely azt elfogadta. Így annyit ér, amennyire azt az önkéntes vállalók betartják – írta a Magyar Nemzet.
Az elemző szerint az ellenzéki előválasztáson több, eltérő világlátású párt jelöltje versenyez majd a képviselőjelöltségért, miközben végső céljuk – a kormányváltás – elvileg mégiscsak közös lenne.
Különösen szép a szövegben a demokrácia, a jogállamiság, az etika és a morál fogalmainak használata, amelyek valami erkölcsiséget próbálnak kifejezni a kormánypárttal szemben. Valamit, ami jobb, tisztább, követendőbb, mint amit a Fidesz–KDNP-től tapasztal a választópolgár – nyilatkozta az elemző.
De emlékezzünk csak vissza, a Jobbiknál is csak addig éltek a nagy szavak és ígéretek, amíg el nem jutottak a szakadásig. A kilépések idején már pont nulla jelentőségűvé váltak a korábban nagynak és felemelőnek gondolt esküdözések, így honnan tudhatná a választópolgár, hogy a mostani ígéreteik és kódexük meddig lesz érvényben?!
Mégis, az etikai kódexnek annyi jelentősége van, hogy meglássuk, egy politikust nem feltétlenül a magánélete alapján kell megítélni, hiszen ha Churchillt súlyos alkoholizmusa alapján ítélte volna meg a választó egy brutális, személyeskedő kampány után, valószínűleg nem vezeti miniszterelnökként győzelemre Angliát a második világháborúban. Ahogy Szerb Antaltól is tudjuk: korántsem biztos, hogy nagy alkotó csak nagy jellem lehet. Sőt!
Az elemző szerint két alapszabály adhatna egy kis erkölcsi tartást az előválasztásnak: az egyik a hazugság tilalma, a másik, hogy nem teszem az ellenfelemmel azt, amit nem szeretnék, ha velem is elkövetnének. Az ellenzéki kódexpróbálkozás valami ilyesmit igyekszik elérni, nem is az ellenfelekkel, hanem úgymond a „mi kutyánk kölykeinek” a vetélkedésében – jelentette ki a szakember.