Oroszország reagált Biden szankcióira: hazaküldte az amerikai nagykövetet „konzultálni”
2021.04.16. 21:40
- jelentette be Szergej Lavrov orosz külügyminiszter újságíróknak pénteken Moszkvában.
Lavrov szerint Jurij Usakov orosz elnöki tanácsadó javasolta John Sullivan amerikai nagykövetnek, amikor pénteken bekérette a hivatalába, hogy orosz hivatali partneréhez hasonlóan térjen vissza konzultációra Washingtonba.
A Kommerszant című lap azt írta, hogy ez de facto kiutasítás. A kommentár azonban rámutatott, hogy a nemkívánatos személynek nyilvánítással szemben (ez George Kennan amerikai nagykövettel 1952-ben történt meg a Szovjetunióban) egy enyhébb lépés, amellyel a fogadó fél azt jelzi, hogy a misszióvezető később visszatérhet állomáshelyére.
Lavrov bejelentette, hogy Oroszország meg fogja tiltani a területén működő amerikai külképviseleteknek orosz állampolgárok és harmadik országok állampolgárságával rendelkező személyek alkalmazását. Moszkva emellett, a kölcsönösség alapján, évi 10 főben fogja korlátozni az amerikai kirendeltségekre rövid kiküldetésekre akkreditálható munkatársak létszámát.
Az orosz diplomácia vezetője bejelentette, hogy mivel az amerikai diplomáciai alkalmazottak rendszeresen megsértik a két ország között 1992-ben „a nyitott szárazföldről” elfogadott memorandumot, Moszkva minden 25 mérföldes távolságot meghaladó utazást engedélykötelessé fog tenni számukra.
Az orosz diplomácia vezetője közölte, hogy
Este a külügyminisztérium nyilvánosságra hozta az aktív és a volt vezető hivatalnokból álló listát, amelyen
- Merrick Garland igazságügyi és Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszter,
- Christopher Wray, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója,
- Avril Haines, a Nemzeti Hírszerzés Igazgatója (DNI),
- Michael Carvajal, a Szövetségi Börtöniroda igazgatója,
- Susan Rice volt nemzetbiztonsági tanácsadó és ENSZ-nagykövet, jelenlegi belpolitikai elnöki tanácsadó,
- John Bolton volt nemzetbiztonsági tanácsadó
- és James Woolsey, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) volt igazgatója szerepel.
Lavrov bejelentette, hogy
Közölte továbbá, hogy miután Varsó három orosz külképviseleti alkalmazottat minősített nemkívánatos személynek,
A miniszter kilátásba helyezte, hogy a kapcsolatok további romlása esetén Moszkva meg fogja szüntetni a két ország diplomáciai missziói személyzeti létszáma közötti egyenlőtlenséget. Rámutatott, hogy mindkét országnak mintegy 450 diplomatája és adminisztratív munkatársa dolgozik a másikban, ám az orosz keretből 150-en az ENSZ-nél, és nem a bilaterális kapcsolatok kiszolgálásában teljesítenek szolgálatot. A továbbiakban az amerikai külszolgálati alkalmazottak száma is 300-ra csökkenhet Oroszországban.
Lavrov elmondta, hogy az orosz fél az amerikai üzleti vállalkozások számára „fájdalmas” intézkedések bevezetését is mérlegeli.